اقتصاد مهندسی

investment-stratedgy

معرفی گروه اقتصاد مهندسی:

بدون شک در اقتصاد امروز جهان، با گذر زمان از ارزش موجودی و سرمایه کاسته می شود، در این راستا علم اقتصاد مهندسی با توجه به ارزش زمانی پول ابزارهای لازم را برای تحلیل مناسب در سرمایه گذاری ارائه می دهد و همچنین با توجه به افزایش پروژه های اجرایی در کشور نیاز پروژه ها به توجیه اقتصادی و داشتن طرح تجاری، فراگیری این علم به عنوان ابزاری برای ارزیابی اقتصادی طرح ها ضروری است.

اهداف دوره :

ارتقا سطح علمی دانش شرکت کنندگان در مورد رویکرد سیستمی و متدلوژی سیستم دینامیک، تشریح نکات مهم در انجام تحلیل سیستمی بوسله مدلسازی ریاضی سیستمی، آموزش استفاده از نرم افزار vensim، تشریح مدلسازی و تحلیل چند مطالعه موردی از سیستم های اقتصادی – اجتماعی

مخاطبین:

رشته های مدیریت مهندسی، مهندسی صنایع، علوم اجتماعی، اقتصاد و سایر رشته های مهندسی

سرفصل های دوره:

 • آشنایی با رویکرد سیستمی و متدلوژی سیستم دینامیک
 • معرفی نرم افزار Vensim و قابلیت های آن
 • تعریف مساله، مفهوم سازی و پیاده سازی در نرم افزار
 • تحلیل چند مساله حوزه اقتصادی
 • تحلیل چند مساله حوزه اجتماعی

معرفی دوره :

سيستم های پيچيده نگاهی نو به پديده هاي است که به علت ارتباط بين اجزای آن و همچنين ارتباط با ديگر پديده ها، از پيچيدگی بالايی برخوردارند و رفتار جمعی متفاوتی بروز می دهند. بدين معنی که با مطالعه تک تک اجزای یک سيستم پيچيده نمی توان به رفتار جمعی آن دست يافت. به عبارت ديگر، سیستم پیچیده معرف پارادایم پیچیدگی است كه عناصر سازنده آن تشكیل شبكه ای را می دهند كه اجزاء شبكه دارای برهم كنش هستند و از اندیشه کل نگر بهره می گيرند. پارادایم کلاسيک كه بخشی نگر است، بر اين فرض استوار است كه اگر اجزاء سیستمی را دقیقاً شناسایی كنیم و از عمل كرد آن اطلاع يابيم، قادر خواهیم بود به خواص كلی پدیده و سیستم دست یابیم. مطالعات كیهان شناسی، ساختارهای بی نظم در مواد، زیست شناسی، جامعه شناسی و اقتصاد محدودیت كاربرد این مسئله در مقالات و كتب متعدد را به نمايش گذاشته اند.

در این دوره رویکرد سیستمی (سیستم دینامیک) در شناخت و تحلیل سیستم‌های پیچیده اقتصادی اجتماعی (با استفاده از نرم افزار VENSIM ) مورد آموزش قرار می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناس مربوطه با شماره تلفن ۶۶۰۷۵۶۲۶تماس حاصل فرمایید

عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (تومان)
تحلیل سیتسم های پیچیده با رویکرد داینامیک۱۶روزهای زوجاعلام می گردد۲۵۰.۰۰۰

خالص ارزش فعلی

نرخ بازگشت سرمایه

دیاگرام جریان نقدی

 • دسته بندی هزینه ها و تقسیمات آن
 • تکنیک های مقایسه پروژه ها

نرخ بازگشت سرمایه داخلی و …

نقطه سر به سر

ارزش فعلی

استهلاک و روش های محاسبه آن

وام و مالیات و تاثیر آن بر اقتصادی بودن پروژه ها

 • قیمت تمام شده و نحوه محاسبه آن
 • وارد کردن برنامه فروش
 • منابع تامین مالی پروژه و تنظیم آن بر اساس جدول Cash Flow
 • گزارشات مهم و تحلیل حساسیت روی نتایج و گزارشات
 • نحوه وارد کردن و اجرای یک پروژه اجرایی در COMFAR و تحلیل نتایج آن

 

معرفی دوره :

تصمیم گیری در خصوص پذیرش و یا عدم پذیرش یک پروژه، همواره با سوالات زیادی در خصوص ویژگی های پروژه و نتایج اجرای آن همراه بوده است. نرم افزار کامفار ابزاری برای ارزیابی مالی پروژه های سرمایه گذاری است که توسط آن می توان شاخص های مالی پروژه ها را محاسبه و تحلیل نمود و تاثیر تغییرات هر یک از پارامترهای ورودی سیستم را بر فرآیند مالی طرح بررسی کرد و در نهایت در خصوص پذیرش و یا عدم پذیرش پروژه، تصمیم گیری نمود.

اهداف دوره :

ارتقا سطح علمی دانش اقتصاد مهندسی جهت تهیه گزارش های توجیه مالی و اقتصادی طرح های سرمایه گذاری و افزایش توان تحلیل و ارزیابی طرح ها

مخاطبان دوره :

بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، سازمان ها و وزارتخانه ها، شرکت های سرمایه گذاری، مشاوران مالی و اقتصادی، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مدیریت و اقتصاد

سرفصل های دوره:

 • تشریح ساختار فرآیند امکانسنجی پروژه های صنعتی و شاخص های ارزیابی طرح های ملی
 • آشنایی با مفاهیم

ارزش زمانی پول

نرخ تنزیل

نرخ تورم

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناس مربوطه با شماره تلفن ۶۶۰۷۵۶۲۶تماس حاصل فرمایید

عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (تومان)
کارگاه آموزشی نرم افزار کامفار۴۸پنج شنبه و جمعهاعلام می گردد۸۵۰.۰۰۰

يك كسب و كار اقتصادي زماني توجيه‌پذير و مورد تاييد است كه به اندازه كافي (بسته به سرمايه و خود سرمايه‌گذار) جريان نقدي و سود ايجاد كند و با خطراتي كه در پيش دارد مقابله نمايد. علاوه بر اين ويژگي‌ها، پايداري طرح نيز اهميت بالايي برخوردار است. امكان‌پذيري يك طرح تجاري بايد در طولاني مدت نيز برقرار باشد. البته نبايد از اين مسئله نيز غافل شد كه برخي از طرح‌ها علاوه بر اين ويژگي‌ها، بايد ساير اهداف سرمايه‌گذاران (غير از سوددهي و پايداري در آن) نظير اشتغال‌زايي را نيز برآورده سازد. طرح تجاري ممكن است يك كسب و كار نوپا و جديد يا يك كسب و كار موجود (كه مي‌خواهيم تكنولوژي ويا تجهيزات آن را خريداري نماييم)، توسعه يك كسب و كار موجود و يا حتي ايجاد يك سازمان جديد براي كسب و كار موجود باشد.

اهداف دوره :

تدوین علمی گزارشات توجیهی، امکان سنجیطرح های صنعتی و تجاری و طرح های کسب و کار بر مبنای متدولوژی سازمان توسعه صنایع ملل متحد

مخاطبان دوره :

مهندسین و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، کارشناسان و کارشناسان ارشد بخش های سرمایه گذاری، اعتبارات ، طرح و توسعه، بودجه بندی و دانشجویان کارشناسی ارشد رشته های مدیریت، تامین مالی و MBA

سرفصل های دوره:

 • مطالعات استراتژیک
 • مطالعات بازار
 • مطالعات فنی طرح
 • مطالعات مالی و اقتصادی
 • مطالعات ملی
 • مطالعات ریسک سرمایه گذاری
 • آنالیز گزارشات امکان سنجی
 • تهیه طرح تجاری (Business Plan)
 • کارگاه تخصصی

معرفی دوره :

مطالعات امكان‌سنجي، فرآيندي كنترل شده براي مشخص نمودن همزمان ‏مشكلات و مزاياي اجراي يك پروژه يا ورود به يك موقعيت سرمايه‌گذاري است و همراه با توصيف كامل شرايط و برآورد ‏عوايد و هزينه‌هاي ‏(آناليز هزينه- فايده) انجام آن صورت مي‌گيرد. هدف از مطالعات امكان سنجي تعيين ميزان امكان‌پذيري و اجرايي بودن يك پروژه و ثمربخشي آن مي‌باشد. ‏اين مطالعات در حكم گام نخست در فرآيند تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران يا ‏مديران به حساب مي‌آيد.‌ لذا مطالعات امكان سنجي نوعي مطالعه بر مبناي تجزيه و تحليل و آزمون مي‌باشد كه ‏فراهم‌كننده اطلاعات لازم به منظور تصميم‌گيري براي حركت به سمت مراحل طراحي مهندسي و اجراي هر پروژه يا انجام ‏سرمايه‌گذاري است. از اين‌رو، مطالعات امكان سنجي را مي‌توان نقطه عطف فرآيند تصميم‌گيري در اجراي پروژه يا انجام سرمايه‌گذاري دانست.

قبل از هرگونه سرمايه‌گذاري، اجراي پروژه و يا هر فعاليت اقتصادي ديگر، انجام مطالعات امكان‌سنجي(FS) لازم است. FS امكان‌سنجي يك ايده را مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌دهد و به اين سوال مهم كه “آيا ما بايد پروژه پيشنهادي را اجرا نماييم يا خير؟” پاسخ مي‌دهد. همه فعاليت‌هايي كه در راستاي FS انجام مي‌گيرد، براي پاسخ دادن به اين سوال است.

مطالعات امكان‌سنجي مي‌تواند به دلايل مختلفي مورد استفاده قرار گيرد اما دليل اصلي آن بررسي امكان اجراي طرح تجاري پيشنهادي است. سرمايه‌گذاراني كه ايده‌هاي تجاري و يا هر ايده‌ي ديگري را كه براي سرمايه‌گذاري در ذهن دارند، قبل از هر گونه اقدام در مورد پياده‌سازي آن ايده، مي‌بايست شروع به مطالعات مناسبي درباره امكان‌سنجي آن طرح بنمايند. اين كار قطعأ باعث صرفه‌جويي در زمان و هزينه مي‌گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناس مربوطه با شماره تلفن ۶۶۰۷۵۶۲۶تماس حاصل فرمایید

عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (تومان)
تربیت کارشناس امکان سنجی۳۲پنج شنبه و جمعهاعلام می گردد۶۰۰.۰۰۰

مخاطبان دوره :

داشتن سابقه فعالبت در بخش بازاریابی و توسعه بازار صنعتی، علاقه مندی به حوزه کسب و کار صنعتی

سرفصل های دوره:

 • معرفی انواع قراردادهای صنعتی
 • شناسایی و نحوه حضور در فرصت های کسب و کار از طریق مناقصات
 • تهیه اظهارنامه ارزیابی کیفی
 • عقد شراکت تجاری
 • تهیه پیشنهاد فنی و مالی
 • تعامل با ذینفعان
 • تحلیل برد و باخت در مناقصات و رویکرد آتی

معرفی دوره :

مناقصه روشی است که در آن سازمان‌های عمومی، خرید کالا یا خدمت مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند و با اشخاص حقوقی یا حقیقی که کمترین قیمت یا مناسب‌ترین شرایط را پیشنهاد می‌کنند، معامله می‌نمایند . با توجه به وضع قوانینی برای برگزاری هرچه بهتر مناقصات و پرهیز از بروز هرگونه اختلاف در فرایند برگزاری مناقصه، در این دوره به تشریح ابعاد اجرایی و فرایند حضور در مناقصات و اقدامات پیشین و پسین برگزاری مناقصات برای شرکت کنندگان در دوره پرداخته خواهد شد.

اهداف دوره :

ارتقا دانش کارشناسان در زمینه نحوه حضور در مناقصات و تحلیلو ارزیابی موفقیت و یا عدم موفقیت و بهره گیری از آن در فرصت های آتی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناس مربوطه با شماره تلفن ۶۶۰۷۵۶۲۶تماس حاصل فرمایید

عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (تومان)
تربیت کارشناس مناقصات۳۲پنج شنبه و جمعهاعلام می گردد۵۸۰.۰۰۰