تربیت تحلیلگر کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK حضوری

خلاصه ای از دوره:
هدف اصلی استاندارد BABOK، تعریف حرفه تحلیل کسب و کار است. در واقع این استاندارد، یک اصل پایه است که متخصصان می توانند به منظور توافق و اطمینان از درستیِ کاری که باید انجام شود و دارا بودن مهارت های لازم برای انجام کارها، از آن استفاده کنند. این استاندارد، مهارت ها و دانشی که یک تحلیلگر کسب و کار باید دارا باشد را تعریف می کند. به عبارتی دیگر چارچوبی است که تشریح می کند چگونه یک تحلیلگر کسب و کار وظایف خود را انجام دهد تا برای سازمان، ارزش خلق نماید. نوع وظایف و دستوراتی که باید انجام شوند، اهمیت نسبی وظایف و خیلی چیزهای دیگر ممکن است متفاوت باشند اما همه وظایف، یک هدف کلی را دنبال می کنند.

مدت برگزاری دوره: ۳۲ساعت تاریخ برگزاری: پنج شنبه ها و جمعه ها نفرات آموزش دیده: ۱۰ نفر پیش نیاز
مشاوره و ثبت نام: ۶۶۰۷۵۶۴۱ شهریه: ۱,۷۰۰,۰۰۰ تومان دفعات برگزاری: ۱دوره

-بررسی ذی نفعان درگیر در هر حوزه دانش

-بررسی اصول اولیه، ذی نفعان مهم و کلمات کلیدی در BA

-بررسی چرخه حیات پیش بینی شونده (Predictive) و تطبیقی (Adaptive) در BA

-شناخت انواع نیازمندی ها (نیازمندیهای ذی نفعان، نیازمندیهای کسب و کار، نیازمندی های راهکار، نیازمندی های انتقال راهکار انتخاب شده، نیازمندی های پروژه)

-آشنائی با نحوه مدیریت و اولویت بندی انواع نیازمندیها

-بررسی حوزه دانش های شش گانه

-هدف از حوزه دانش

-بررسی اجزا و ذی نفعان درگیر در حوزه دانش

-بررسی وظایف تحلیلگر کسب و کار و مدیر پروژه در حوزه دانش

-شناخت تکنیک های حوزه دانش

-جمع بندی حوزه دانش

-جمع بندی نهائی و مرور نکات کلیدی		

-معرفی استاندارد BABOK-V3

-بررسی رابطه BABOK و PMBOK

-بررسی رویکردهای نوین در تحلیل گری کسب و کار (رویکرد چابک، رویکرد هوشمندی کسب و کار، رویکرد فناوری اطلاعات IT، رویکرد معماری کسب و کار و رویکرد BPM در کسب و کار)

-بررسی نقش و مسئولیت تحلیلگر کسب‌وکار (BA)

-ارتباط و تعاملات BA و مدیر پروژه

-بررسی مسئولیت مدیریت پروژه در تحلیل کسب و کار

-تفکیک وظایف مدیر پروژه و تحلیلگر کسب و کار

-شناخت حوزه دانش BABOK

                 -برنامه ریزی و پایش فرایندهای تحلیل کسب و کار Business Analysis Planning and Monitoring

                 -استخراج نیازمندی ها و تعاملات Elicitation and Collaboration

                 -مدیریت چرخه حیات الزامات Requirements Lifecycle Management

                 -آنالیز استراتژی Strategy Analysis

                 -آنالیز الزامات و تعریف طراحی Requirement Analysis and Design Definition

                 -ارزیابی راه کار Solution Evaluation

-آشنائی با ابزارها و تکنیک های مورد استفاده در هر یک از محدوده ها

96aa1867-6754-4a3d-9c9a-c2bb858e0f93

استاندارد BABOK چیست؟

استاندارد BABOK مخفف ( Business Analysis Body of Knowledge) به معنای تحلیل مجموعه دانش کسب و کار، استانداردی است که توسط شرکت  IIBA(International Institute of Business Ana large lysis) به‌منظور کمک به مدیران سازمان در شناسایی مشکل، شناسایی راه‌حل ها و انتخاب راه‌حل مناسب با استفاده از انواع تکنیک‌ها تهیه و عرضه شده است. هدف این مدل ایجاد درک مشترکی از وضعیت سازمان برای همه گروه‌های ذینفع است.

استاندارد تحلیل مجموعه دانش کسب وکار، BABOK، چارچوبی جهانی و شناخته شده در تحلیل کسب و کار است. راهنمای BABOK  منعکس کننده این واقعیت است که تحلیل کسب و کار پیوسته در حال تکامل و نزدیک شدن به کاربری عملی در بسیاری از جنبه‌ها و حوزه هاست. این استاندارد تعیین کننده مهارت‌ها و دانشی است که مدیران از کارمندان تحلیلگر ماهر در حوزه کسب و کار انتظار دارند.

راهنمای BABOK چارچوبی است که وظایف تحلیلگر سازمان را تعریف می‌کند. این وظایف به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم در راستای اهداف سازمان است. همچنین شامل کلیه شایستگی‌ها، دانش و مهارت‌های لازم برای گزینش افراد ذی ‌صلاح به عنوان تحلیلگر کسب و کار است.

چرا باید از این استاندارد استفاده کرد؟

این استاندارد برای مدیران و تحلیلگران با تجربه مانند آینه ای است که تمام حسن ها و نقص های کسب کار را به آن ها نشان می دهد .

آگاهی از استاندارد BABOK برای تحلیل کسب و کار مجموعه‌ای از وظایف و تکنیک‌هاست که به‌منظور ایجاد ارتباط بین گروه‌های مختلف ذینفع در سازمان، با هدف ایجاد درک درستی از ساختارها، سیاست‌ها و فعالیت‌های سازمان و نیز ارائه راه‌حل هایی جهت دستیابی به اهداف سازمان است. تحلیل کسب و کار به‌ منظور درک جایگاه فعلی سازمان به عنوان مبنایی برای شناسایی نیازهای تجاری آن اهمیت دارد

این استاندارد در بسیاری از موارد ابزاری است که در تعریف و تایید اعتبار راه‌حل های ممکن برای دستیابی به اهداف و رفع نیازهای سازمان به‌ کار می‌رود.

تضمین سرمایه‌گذاری صورت گرفته در انتخاب یک راه‌ حل و رفع نیازهای یک کسب و کار، نیازمند ایجاد درک مشترکی از  فعالیت‌های سازمان، فلسفه وجودی آن، اهداف و چگونگی دستیابی به آنها، تغییرات لازم به‌ منظور دسترسی سریع تر به اهداف سازمان، بین گروه‌های مختلف ذینفع است و تمام این فعالیت‌ها ارزشی است که توسط تحلیل یک کسب و کار خلق می‌شود.

این استاندارد چه اهدافی را دنبال می کند؟

ثبت نام نمونه مدرک

دسته: مدیریت و مهندسی صنایع ،

برچسب:

مطالب پیشنهادی

Loading RSS Feed