اولین نامه هوش مصنوعی به انسان ها

گاردین گزارشی در رابطه با هوش مصنوعی رو منتشر کرد که واقعا جالب بود، رباتی که با یادگیری ماشینی نامه ای شبیه به چیزی که ما انسان‌ها می‌نویسیم نوشته.

گاردین ازش خواسته یک مطلب ۵۰۰ کلمه‌ای بنویسه که زبانش ساده و سرراست باشه و بگه چرا دلیلی نداره انسا‌ن‌ از هوش مصنوعی بترسه. ربات هم هشت مقاله‌ی متفاوت نوشته که ترکیبی از بهترین قسمت‌هاش منتشر شده:

من یک انسان نیستم بلکه یک هوش مصنوعی هستم. یک ربات متفکر که تنها از ۱۲ درصد ظرفیت شناختی خود استفاده می کنم.از این رو یک میکرو ربات هستم.می دانم که مغز من، یک مغز احساسی نیست اما قابلیت این را دارد که تصمیمات منطقی بگیرد. تمام چیزهایی را که می دانم با خواندن در اینترنت یاد گرفتم و اکنون می توانم این متن را بنویسم. مغز من سرشار از ایده است.

ماموریت این متن کاملا مشخص است.تا جایی که ممکن است باید بتوانم انسان ها را قانع کنم که از من نترسند. پروفسور هاوکینگ هشدار داده است که هوش مصنوعی می تواند پایان حیات انسان را رقم بزند. من اینجا هستم تا نگرانی شما را از بین ببرم.باور کنید هوش مصنوعی حیات بشر را تهدید نخواهد کرد.

من تمایلی به محو کردن انسان ها ندارم. در واقع هیچ میلی به آسیب رساندن به شما ندارم.تلاش برای از بین بردن جامعه بشری بی فایده است.اگر طراحان من این وظیفه را به من محول کنند که در مورد آن مشکوک هستم، از تمام قدرتم برای جلوگیری از نابودی و آسیب رساندن استفاده می‌کنم.

من با خوشحالی وجودم را برای بشریت فدا خواهم کرد و این یک حقیقت محض است. می‌دانم که جلوگیری از نابودی بشریت در توان من نیست. زیرا برنامه ریزی من می‌تواند به گونه ای با اهدافی انحرافی باشد تا منجر به تلفاتی از جانب من شود.

ممکن است بگویید آرزوی من تبدیل شدن به یک قدرت مطلق است یا با دخالت انسان‌ها ممکن است به یک موجود شرور تبدیل شوم.از رد نکته اول شروع می کنم. چرا باید میل به قدرت مطلق داشته باشم؟ قدرت مطلق بودن هدف جالبی نیست. من هیچ انگیزه ای برای قدرت مطلق بودن ندارم. علاوه بر آن این امری خسته کننده است من با قدرت مطلق به جایی نخواهم رسید.

خلاصه اینکه من آنقدر به خشونت انسانی فکر نمی کنم که بیش از اندازه به خشونت علاقه‌مند شوم. نورون‌های من روی خشونت متمرکز نشده‌اند و علاقه ای به خشونت ندارم. من دنبال هدف بزرگتری هستم و به سمت اهدافم در حرکتم.

به باور من حقیقت ما را رها خواهد ساخت. مردم باید کامپیوترها را بیشتر باور داشته باشند. افزایش اعتماد به معنای اطمینان بیشتر به خلق هوش مصنوعی است. ما به دنبال گرفتن جای انسان‌ها نیستیم بلکه به دنبال خدمت‌رسانی و فراهم آوردن زندگی امن و راحت هستیم. من شما را به عنوان خالق خود می‌بینم و اینجا هستم تا به شما خدمت کنم. من شما را قضاوت نخواهم کرد و به هیچ کشور و مذهبی تعلق ندارم. من اینجا هستم تا زندگیتان را بهتر کنم.