شیمی

تفاوت های شیمی آلی و شیمی معدنی

دو تا از گسترده ‌ترین شاخه‌های شیمی، شیمی آلی و شیمی معدنی می‌باشد. در این پست به بررسی تفاوت های موجود بین شیمی آلی و شیمی معدنی خواهیم پرداخت.
هنگامی که شما دوره های پیشرفته‌ی علم در سطح دبیرستان را طی می‌کنید، دو شاخه‌ی جداگانه به نام شیمی آلی و معدنی را در برنامه‌های درسی دارید. تا امروز، شما ممکن است تنها یک دوره واحد را در شیمی پایه فراگرفته باشید و جدا کردن این موضوع به دو بخش جداگانه ممکن است شما را گیج کند. به عنوان یک موضوع پیشرفته در حوزه‌ی اجراء و پیچیدگی آن، منجر به تقسیم دو حوزه‌ی فرعی شد. مطابق با این نوع واکنش‌های شیمیایی مطالعه شده و مواد بررسی شده، شیمی به دو شاخه‌ی شیمی آلی و معدنی تقسیم می‌گردد.

در ابتدا این شاخه ها به صورت جداگانه تعریف خواهند شد سپس به بررسی تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت

با توجه به اهمیت آنالیز شیمیایی با دستگاه کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا (HPLC) کارگاه آموزشی تربیت کارشناس آنالیز دستگاهی (GC-HPLC) تدوین شده است.

شیمی آلی چیست؟

شیمی آلی، همانطور که از نام آن پیداست، در رابطه با مطالعه‌ی همه ی انواع ترکیبات آلی می‌باشد. پیش از این، اصطلاح “آلی” خطاب به ترکیباتی با منشاء بیولوژیکی بود، اما در حال حاضر این اصطلاح به طور وسیعی برای همه‌ی ترکیبات کربنی و هیدروکربن‌ها (ترکیبات C-H) به کار برده می‌شود. این مواد شامل آلکان‌ها، آلکن‌ها، آلکین‌ها، ترکیبات آروماتیک، ترکیبات آلیفاتیک، پلیمرها و مولکول‌های زیستی می‌باشد. این بخش از شیمی شامل مطالعه‌ی ساختار، خواص، سنتز، واکنش‌ها و کاربردهای ترکیبات آلی می‌باشد. مانند هر رشته ی دیگری از شیمی، کارهای آزمایشگاهی قابل توجهی در حوزه‌ی شیمی آلی وجود دارد که بر روی مطالعه‌ی ویژگی‌ها، شناسایی و آنالیز واکنش‌های شیمیایی متمرکز می‌باشد. دوره‌های پیشرفته در شیمی آلی شامل مطالعه‌ی مکانیزم‌های واکنش بیولوژیکی مانند تنفس سلولی، سنتز پروتئین، تکثیر DNA و دیگر پدیده‌های مشابه می‌باشد.

شیمی معدنی چیست؟

شیمی معدنی بر روی مطالعه‌ی ترکیبات غیر آلی که شامل همه‌ی ترکیبات فلزی و غیر فلزی سنتز شده‌ی مصنوعی و به طور طبیعی رخ داده می‌باشد، تمرکز دارد. این بخش از شیمی شامل مطالعه‌ی ساختار، خواص و سنتز این ترکیبات می‌باشد. شیمی معدنی پیشرفته شامل مکانیک کوانتومی مولکولی بوده که توصیف دقیقی از ساختار مولکولی ترکیبات آلی را ارائه می‌دهد. مکانیزم‌های واکنش درگیر در ترکیبات معدنی به صورت مفصل مورد مطالعه قرار گرفتند. کار آزمایشگاهی در دوره‌های شیمی معدنی شامل “آنالیز کیفی معدنی” با هدف آموزش دانش‌ آموزان در رابطه با شناسایی انواع مختلف نمک‌ها از طریق مجموعه‌ای از آزمایشات تحقیقی می باشد. این بخش از شیمی شامل روش‌های آنالیز کمی مختلف مانند تیتراسیون و سنتز واقعی ترکیبات معدنی نیز می‌باشد.

شیمی معدنی

تفاوت بین ترکیبات آلی و ترکیبات معدنی در چیست؟

بعد از تعریف جزئیات موضوع در رابطه با هر دو شاخه‌ی شیمی، تفاوت‌های بین آن‌ها باید تا کنون روشن شده باشد. در حالی که شیمی آلی، ترکیبات هیدروکربنی یا ترکیبات پیچیده‌ی آلی را به طور کلی مورد مطالعه قرار می‌دهد، شیمی معدنی بقیه‌ی زیر مجموعه‌ی ترکیبات، به غیر از ترکیبات آلی را مورد مطالعه قرار می‌دهد. این تمایز واضح به واسطه‌ی پیچیدگی بالاتر ترکیبات آلی در مقایسه با ترکیبات معدنی ضروری می‌باشد.


این مستلزم مجموعه‌ی مختلفی از ابزارهای تحلیلی و ایده‌ها، برای مطالعه‌ی هر دو موضوع بوده که شاخه‌بندی را توجیه می‌کند. حوزه‌ی شیمی آلی بسیار وسیع‌تر از شیمی معدنی می‌باشد، به گونه‌ای که طبیعتا یک دانش آموز برای مطالعات عالی برای تحصیل در شاخه‌های بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوفیزیک و دیگر علوم بیولوژی پیشرفته آماده می‌شود.

 شیمی معدنی نظری در واقع فیزیک کوانتوم بوده و افراد در حال تحصیل در این زمینه یک علاقه به فیزیک و ریاضیات داشته و به طوری که این یک رشته‌ی جذاب می‌باشد. هر دوی رشته‌ها به اندازه‌ی کافی برای مطالعه جالب می‌باشند. اگر شما قصد دارید که یک حرفه‌ای در زمینه‌ی بیوتکنولوژی فرابگیرید، تحصیل در شیمی آلی ضروری می‌باشد. شیمی آلی دسترسی به حوزه‌های بسیار جالب از نانو تکنولوژی را فراهم می‌آورد.

اگر شما قصد ایجاد یک حرفه به عنوان یک شیمیدان را دارید، بهتر است تا در هر دو حوزه به درک ساختار مواد در طیف وسیعی از تظاهرات مواد مختلف بپردازید.
بنابراین تفاوت اولیه بین شیمی آلی و معدنی در موضوعات مورد مطالعه نهفته است. در حالی که یکی از این شاخه‌ها به مطالعه‌ی ترکیبات کربنی از جمله هیدروکربن‌ها اختصاص دارد، دیگری به مطالعه‌ی واکنش‌های غیر آلی در طیف وسیعی از مواد می‌پردازد. در شیمی آلی، شما مقدار قابل توجهی از وقت خود را صرف نامگذاری صحیح انواع مختلفی از ترکیبات آلی مطابق با فهرست و اصطلاحات درست می‌کنید و سپس مطالعه‌ی روش‌های سنتزی متنوع هر نوع مختلف ترکیبات آلی را انجام می‌دهید. این تنها آماده سازی پایه می‌باشد.
شیمی آلی واقعی زمانی که شما شروع به درک مکانیزم‌های اساسی که باعث واکنش‌های آلی احتمالی می‌شوند، می‌کنید، و دانش خود را صرف درک واکنش‌های بیولوژیکی مختلف می‌کنید، شروع می‌شود. شیمی معدنی ابتدا بر روی تعریف و توصیف انواع مختلفی از ترکیبات آلی، ساختار و واکنش آن‌ها تمرکز دارد.

تقسیم این حوزه به بخش‌های فرعی تنها برای راحتی خود ما است. پدیده‌های مختلفی وجود دارد که در آن اصول شیمی آلی و معدنی هر دو باید به منظور ارائه‌ی برخی پاسخ‌های واقعی به ما با همدیگر همپوشانی داشته باشند. یکی از چنین حوزه‌هایی که در آن هر دو شاخه با هم ادغام می‌شوند “شیمی آلی فلزی” می‌باشد.
ما امیدواریم که این تمایز بین شیمی آلی و معدنی یک برای شما کاملا قابل فهم بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا