7 افسانه برتر مدیریت پروژه

مدیریت پروژه

در این پست سعی کردیم تا برخی از افسانه های رایج را که هنگام مدیریت پروژه وجود دارد تشریح کنیم. علی‌رغم تکامل استراتژی ها و چارچوب های مدیریت پروژه، پروژه ها اغلب تحت الشعاع باور ها، شیوه ها و روش هایی قرار می گیرند.

1. مدیران پروژه نمی توانند همه چیز را برطرف کنند

Moira Alexander نویسنده LEAD یا LAG: Linking Strategic Project Management & Thought Leadership و بنیانگذار Lead-Her-Ship Group با بیش از 20 سال تجربه در تجارت و مدیریت پروژه می گوید:

گرچه مديران پروژه ممكن است متخصص و کار بلد باشند و افسار پروژه را در دست بگیرند ولی آنها که جادوگر نيستند. به همین دلیل ممکن است که مدیران پروژه، سهامداران و حامیان مالی انعطاف پذیری کافی برای زمان انجام یک کار یا پروژه را نداشته و به جای صرف منابع بیشتر برای رفع آن، به آن پایان دهند.

2. چابک بهترین است

Agile ثابت کرده است که نسبت به چارچوب های دیگر برای اکثر تیم ها به خصوص تیم های نرم افزاری بسیار موثر است. با این حال، مدیریت پروژه چابک راه حل نهایی برای هر پروژه نیست.

Bola Adesope می گوید هر دو روش ، آبشار چابک و سنتی دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند. رویکرد خوب یا بدی وجود ندارد. در عوض، هر پروژه به یک روش متناسب با عوامل مختلف از جمله نیاز مشتری و امکان سنجی نیاز دارد.

پیشنهاد مطلب: مدیریت یکپارچگی پروژه چیست؟

3. برای مدیریت همه پروژه ها می توانید از الگویی استفاده کنید

متأسفانه ، هیچ یک از پروژه ها یکتا نیستند ویژگی های همه جانبه و مشترک در مدیریت پروژه وجود ندارد.

هیچ روش ثابت برای همه پروژه ها وجود ندارد. به گفته مویرا الكساندر، هر پروژه ای منحصر به فرد است و می تواند تحت تأثیر بسیاری از عوامل داخلی یا خارجی قرار گیرد. از جمله جدول زمانی، الگوی كار، منابع موجود و فرهنگ و …

حتی تغییرات جزئی می تواند در مراحل بعدی در چرخه توسعه پروژه، عواقب قابل توجهی به همراه داشته باشد. به همین دلیل هر پروژه باید متفاوت برنامه ریزی و اجرا شود. استفاده از رویکرد، تکنیک ها، ابزارها و شیوه کار دقیقاً یکسان، موفقیت را تضمین نمی کند.

4. مدیریت ریسک 100٪ پروژه های بدون خطر را تضمین می کند

خطرات بخشی از هر پروژه بزرگ یا کوچک هستند. مدیریت موثر پروژه شامل مدیریت ریسک کارآمد است. این ممکن است شامل شناسایی خطرات احتمالی، تأثیر و احتمال مربوط به آن ها و همچنین چگونگی کاهش این خطرات باشد.

به گفته بولا آدسوپ، معمولاً خطرات شناسایی شده و رفع شده در اوایل چرخه پروژه با شانس کمتری برای ظاهر شدن دوباره با کارآیی بیشتری برطرف می شوند. با این حال، خطرات همچنان در طول چرخه پروژه رخ می دهند و باید به طور مداوم کنترل و تنظیم شوند.

حتی پیروی از روش های دقیق توصیه شده در مجموعه دانش مدیریت پروژه (PMBOK) نمی تواند یک پروژه موفق را تضمین کند. با این حال، می تواند ارزیابی تیمی و تمرکز را در طول چرخه توسعه پروژه بهبود بخشد.

5. مدیریت پروژه آسان است

لورن ابساری یک مشاور پروژه باتجربه است. ابساری با افرادی روبرو شد که معتقدند مدیریت پروژه تقریباً توسط هرکسی امکان پذیر است.

با این وجود، در مدیریت پروژه ها غیر از مهارت های حرفه ای، موارد بیشتری مورد نیاز است. هر موقعیت نیاز به مجموعه تخصص و رویکرد متفاوتی برای اداره یک پروژه دارد.

به همین دلیل، برای داشتن یک مدیر پروژه موثر، یک گواهینامه دوره مدیریت پروژه حرفه ای را لازم دانست اعم از اینکه اعضای پروژه را درگیر کند یا افراد حرفه ای را برای مدیریت پروژه درگیر کند.

6. برنامه ریزی غیرمولد است

برنامه ریزی قسمت مهمی از هر پروژه است. طبق گفته پائولا مارتین، مدیرعامل Institute موسسه بین المللی مدیریت ماتریکس، این افسانه بیشتر سازمان ها را آلوده کرده است. به این دلیل که “کار واقعی در حال اجرا یا ساختن چیزی است و برنامه ریزی فقط در مورد موارد اولیه است که وقت آن را نداریم که زحمت بکشیم. “

وی اضافه می کند که در واقع، برنامه ریزی یک قسمت مهم است و این اطمینان را می دهد که همه در مسیر درست پیش می روند. این امر پاسخگویی را ارتقا می بخشد و در اصل، اجرای آن با یک برنامه عاقلانه تر است.

7. دیگر جایی برای تغییر نیست

از زمان شروع پروژه تا تحویل آن، الزامات می توانند در هر مرحله تغییر کنند. این امر خواستار راهکارهای موثر مدیریت تغییر است.

این را از مشاور مدیریت، مربی و نویسنده مدیریت تغییر، پاول رابرتز بشنوید. به گفته رابرتز، زمان و تلاش زیادی برای شناسایی یک پروژه، ایجاد بودجه و هزینه صرف می شود.