چگونه مثل بومی زبانان، انگلیسی (نیتیو native) صحبت کنیم؟

چگونه نیتیو صحبت کنیم؟

اگر می‌خواهید مانند یک بومی انگلیسی صحبت کنید، باید سخت تلاش کنید. اما آنقدرها هم که فکر می‌کنید، سخت نیست.

نکات عملی وجود دارد که می‌توانید از نظر تلفظ تا کاربرد کلمات، روان‌تر و بیشتر شبیه بومی‌ها به نظر برسید.

تا به حال به آفتاب پرست‌ها حسادت کرده‌اید؟ شما می‌دانید آن خزندگان رنگارنگ می‌توانند به رنگ هر مکانی که می‌روند در بیایند.

آن‌ها فقط رنگ بدن خود را تغییر می‌دهند. مثلا وقتی از درختی بالا می‌روند، دقیقا به رنگ تنه درخت در می‌آیند یا وقتی روی تخته سنگی می‌نشیند رنگ بدنشان شبیه رنگ تخته سنگ می‌شود.

آیا خوب نیست که یک آفتاب پرست زبان باشید؟!

اگر ما فقط بتوانیم لهجه، واژگان و دستور زبان خود را دقیقاً شبیه انگلیسی زبانان بومی تغییر دهیم، زندگی بسیار آسان‌تر خواهد شد.

با این نکات، به علاوه صبر و تمرین، در کم‌ترین زمان یک آفتاب پرست زبان خواهید بود.

چرا انگلیسی را مانند یک فرد بومی یاد بگیرید؟

 صحبت کردن در سطح بومی زبان انگلیسی یا همان نیتیو(native) دشوار است. در واقع، بعضی از افراد به شما خواهند گفت که اگر یادگیری را از دوران کودکی شروع کنید، به این سطح می‌رسید. این که آیا این کاملاً درست است یا نه جای بحث دارد.

صرف نظر از این، دانشجویان زبان سال‌های سال برای تکمیل مهارت‌های گفتاری خود وقت می‌گذارند تا بتوانند نیتیو(native) صحبت کنند یا حداقل سطح پیشرفته‌ای از زبان انگلیسی را بدست آورند.

این همه وقت برای چیست؟

کمال‌گراها در هر کاری که انجام دهند میخواهند سرآمد باشند. یکی دیگر از مزایای صحبت کردن مانند بومیان این است که متوجه صحبت کردن آن ها خواهید شد.

  • بومیان بهتر منظور شما را درک میکنند: هرچه بیشتر مانند یک بومی صحبت کنید، مردم محلی شما را راحت تر درک می کنند و کمتر نگران سوتفاهم باشید. اگر مجبور باشید هر روز از انگلیسی استفاده کنید، زندگی از این طریق خیلی راحت تر می شود، این طور نیست؟
  • استفاده از زبان انگلیسی در محل کار به شما اعتماد به نفس بالاتری می‌دهد:  به همین خاطر، اگر مجبور باشید از زبان انگلیسی در محل کار خود استفاده کنید، اگر طوری صحبت کنید که انگار زبان انگلیسی، زبان مادری شما است، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. این فقط مهارت در زبان نیست، بلکه فداکاری و سخت کوشی لازم برای رسیدن به هدف است. با تبدیل شدن به یک فرد با لهجه بومی، به همکاران خود نشان خواهید داد که می دانید چگونه نتیجه بگیرید.
  • مشاغل مورد نیاز به زبان انگلیسی در سطح بومی را بیابید:  اگر می توانید مانند زبان مادری خود، انگلیسی صحبت کنید درهای بیشتری برای شما باز است. مشاغلی که به سطح انگلیسی بومی نیاز دارند، در دسترس شماست و معدود افرادی خواهند بود که به سطح شما باشند در نتیجه رقابت از شدت کمتری برخوردار است و مشاغل خاص اغلب حقوق بیشتری دارند.

۵ ترفند برای کمک به شما که مانند یک بومی انگلیسی زبان، نیتیو صحبت کنید:

اگر می خواهید مثل زبان مادری خود، انگلیسی صحبت کنید، روی پنج زمینه زیر تمرکز کنید:

۱. با لهجه های مختلف زبان انگلیسی آشنا شوید

لهجه های مختلفی در میان انگلیسی زبانان بومی وجود دارد. شخصی از نیویورک با شخصی که در تگزاس بزرگ شده است، لهجه متفاوتی دارد.

و البته حتماً انگلیسی Queen (انگلیسی استاندارد انگلیس) را شنیده اید. من همین الان به شما می گویم که همه افراد آن جا با لهجه Queen صحبت نمی کنند. اسکاتلندی ها، ولزی ها و ایرلندی ها انگلیسی را با لهجه های مختلف صحبت می کنند.

می خواهید چه نوع لهجه ای داشته باشید؟ به مناطقی که می خواهید سفر کنید و شهرهایی که دوست دارید در آن ها کار کنید فکر کنید. این تصمیم‌گیری بسیار مهم است زیرا باعث تمرکز بیشتر مطالعه و تمرین شما می شود.

آیا می خواهید مانند یک نیویورکی به نظر برسید؟ خوب است، پس وقتی به دنبال یک برنامه تلویزیونی هستید، به جای“Twin Peaks”سریال “Friends” را انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید.

یک مکان برای شروع عالی FluentU English YouTube channel است که جدیدترین محتوای بومی را برای کاوش شما جمع آوری می کند. وقتی به لهجه های کلاسیک انگلیسی فکر می کنید، چه کسی به ذهن شما خطور می کند؟ برای من، کارآگاه بزرگ شرلوک هلمز! اما آیا می دانید خواهر کوچکترش انولا هلمز نیز یک کارآگاه عالی است؟

با توجه به این نکته، بیایید با نکات زیر به بهبود تلفظ خود ادامه دهیم:

۲. تقلید کردن از تلفظ بومی

بسیار خب، بنابراین اکنون شما یک ایده اساسی درباره لهجه های مختلف انگلیسی دارید. اما در واقع یادگیری تلفظ بومی چگونه است؟

یک مکان عالی برای شروع تماشا و تقلید، فیلم های معتبر انگلیسی است. این ها شما را در معرض سبک های واقعی تلفظ و گفتار انگلیسی قرار می دهد. همچنین این فرصت را به شما می دهد تا حرکات دهان و لب گویندگان را مطالعه کنید تا بتوانید از آن ها تقلید کنید .

فیلم های آموزشی BBC Pronunciation یا Rachel’s English و نرم افزار such as Tell Me More موقعیت لب و زبان انگلیسی را برای هر حرف الفبا و همه ترکیبات به شما نشان می دهد.

من می دانم که یادگیری آن ها خسته کننده است، اما به شما کمک می کند کلمات را به درستی تلفظ کنید؛ خصوصاً واژه هایی که در زبان مادری شما وجود ندارد.

پس آن ها را یاد بگیرید و جلوی آینه تمرین کنید. این کار را بارها و بارها انجام دهید تا زمانی که به حافظه عضلانی تبدیل شود. حتی می توانید برای ارزیابی پیشرفت خود، صدای خودتان را ضبط کنید!

نحوه حرکت دهان و لب های خود را مشاهده کنید و ببینید آیا اشتباه می کنید یا با کلمات خاصی مبارزه می کنید. کلمات دشوار را تکرار کنید تا حرکات دهان طبیعی شود.

FluentU یک منبع عالی برای فیلم های معتبری است که می توانید از آن برای یادگیری تلفظ استفاده کنید.

برخلاف سایت های سنتی آموزش زبان، FluentU از روشی طبیعی استفاده می کند که به شما کمک می کند با گذشت زمان زبان و فرهنگ انگلیسی را متوجه بشوید. شما انگلیسی را یاد می گیرید همانطور که در زندگی واقعی صحبت می شود.

۳. روند زبان انگلیسی را یاد بگیرید

تلفظ بسیار مهم است، اما همه چیز نیست. شما می توانید تک تک کلمات را مانند زبان مادری خود تلفظ کنید، اما نتوانید به خوبی صحبت کنید. به این دلیل شما باید یک روند را طی کنید.

بنابراین، دقیقاً چه چیزی روند زبان انگلیسی را ایجاد می کند؟

یک عنصر مهم “گفتار متصل” است. تلفظ صحیح یک کلمه بستگی به نحوه قرارگیری آن در جمله دارد.

به طور خاص، برای صحبت کردن مثل یک فرد بومی زبان:

دو صدا را یکی کنید: وقتی کلمه ای به حرف بی صدا ختم می شود و کلمه بعدی با همان حرف بی صدا شروع می شود، هر دوحرف با هم به صورت یک صدا تلفظ می شوند.

به عنوان مثال: I’d decide it later

دو صدا را بهم پیوند دهید: اگر کلمه اول با یک حرف بی صدا به پایان برسد و کلمه دوم با یک مصوت شروع شود، یک بومی زبان حرف صامت را به اول کلمه بعدی وصل می کند گویی که به یک کلمه تعلق دارند.

مثال: I’d like a fried egg

خلاص شدن از صدا: هنگامی که اصوات “t” یا “d” بین دو حرف بی صدا قرار می گیرند، اغلب از تلفظ آن ها صرف نظر میشود.

مثال: ! See you nex(t) week

افراد بومی نیز تقریباً همیشه از ادغام (کلمات کوتاه ایجاد شده با ترکیب دو کلمه جداگانه) برای سریع تر صحبت کردن استفاده می کنند.

چند نمونه از موارد رایج:

I + am = I’m

I + will = I’ll

do + not = don’t

I + have = I’ve

I + would= I’d

stress استرس و ریتم در انگلیسی

همچنین می توانید استرس و ریتم را در زبان انگلیسی بومی گوش دهید. انگلیسی زبانان بومی معمولاً صدای خود را بلند کرده و صدایی بلندتر را برای کلمه ای تولید می کنند که بیشترین توجه را به آن نیاز دارد.(stress)

ریتم انگلیسی یک ویژگی صوتی است که بالا و پایین بودن ارتفاع صوتی هر کلمه را در جمله مشخص می کند.

اکنون که دانستیم جریان زبان انگلیسی شامل چه مواردی است، چگونه می توانیم آن را یاد بگیریم؟

بهترین راه برای یادگیری روند زبان انگلیسی تقلید از زبان مادری است. این واقعاً چیزی است که شما باید بارها و بارها بشنوید و از آن تقلید کنید. تحقیقات نشان می دهد که گاهی اوقات ما ناخودآگاه از رفتار دیگران تقلید می کنیم (بدون اینکه بدانیم). بنابراین این ممکن است یک روند طبیعی تر از آن چه شما فکر می کنید باشد.

برای آینه کردن مطالب، یک سخنرانی معروف، مانند یک سخنرانی TED(Technology, Entertainment, Design) که یک مجموعه همایش جهانی است و توسط بنیاد Sapling که سازمانی غیرانتفاعی خصوصی است (با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند»)، برگزار می‌شود یا یک آهنگ پیدا کنید. آهنگ های رپ برای این منظور بسیار خوب هستند. توجه داشته باشید که چگونه خواننده کلمات مختلف را در یک جمله جا می دهد، که به نوبه خود منجر به ریتم مشخص می شود.

۴. وقتی انگلیسی صحبت می کنید از جملات و کلمات عامیانه استفاده کنید

Slang / اصطلاحات عامیانه” به کلمات و عبارات غیر رسمی (گاهی مبتذل) اطلاق می شود. Slang در گفتار بیشتر از نوشتن است.

Slang نیز معمولاً در جوامع مختلف متفاوت است. بنابراین Slang در جنوب ایالات متحده با Slang در انگلیس متفاوت است.

اما چند نمونه از اصطلاحات عامیانه وجود دارد که طیف وسیعی از انگلیسی زبانان استفاده می کنند و می توانید آنها را یاد بگیرید. برای مثال:

Wanna (Want to)

Hang out (Spend time together)

در یک محیط غیر رسمی، یک فرد بومی زبان می گوید:

?Do you wanna hang out به جای ?Do you want to spend some time together

اگر بیرون بروید، روز بعد دوست شما ممکن است بگوید ” We had a blast yesterday” این بدان معنی است که او واقعاً وقت خوبی داشته است. اما اگر او به دیگران بگوید که: you drove him/her up the wall، این بدان معناست که از دست شما عصبانی شده است.

سعی نکنید کلمات و یا جملات عامیانه را در اخبار یا سخنرانی های رسمی بیابید. نمایش های تلویزیونی فعلی را تماشا کنید یا (vlogs (video blogs را در YouTube جستجو کنید. از آن جا که کلمات عامیانه منطقه ای است، شما باید نمایش ها و فیلم های تنظیم شده در منطقه ای را که می خواهید با آن لهجه انگلیسی صحبت کنید، ببینید.

همانطور که زبان عامیانه را در ارتباطات خود وارد می کنید، از Urban Dictionary استفاده کنید. بهترین روش برای یادگیری کلمات عامیانه استفاده از آن ها در موقعیت های مختلف است اما زمینه مورد استفاده از آن ها را بخاطر بسپارید. آن ها فقط باید درجاهای غیر رسمی استفاده شوند.

۵. اصطلاحات رایج انگلیسی را یاد بگیرید

اصطلاحات انگلیسی عباراتی هستند که معنی آن ها از مشاهده تک تک کلمات مشخص نیست.

استفاده از اصطلاحات ممکن است به اندازه جملات عامیانه در گفتار غیر رسمی معمول نباشد. با این حال، بومی زبانان می توانند بعضی اوقات از اصطلاحات استفاده کنند و شما را گیج کنند.

به عنوان مثال، اگر در یک جلسه هستید و همکار شما می گوید:

“you can’t see the forest for the trees” ممکن است گیج شوید. گفتگوی شما هیچ ارتباطی با درختان و جنگل ندارد!

این به این دلیل است که او از اصطلاحات رایج استفاده کرده است.

 “You can’t see the forest for the trees” به این معنی است که شما بیش از حد درگیر جزئیات یک مشکل هستید تا بتوانید وضعیت را به طور کلی درک کنید. شاید شما بیش از حد به موارد جزئی توجه داشته باشید در حالی که در مورد مسائل بزرگ تر مانند بودجه یا مهلت توجه ای ندارید.

همچنین یادداشت‌برداری از اصطلاحات یاد گرفته شده و معادل آن ها در زبان شما نیز مفید است. این می تواند باعث به یاد ماندنی تر شدن آن ها شود. در صورت شنیدن یکی از اصطلاحات می‌توانید در دفتر یادداشت خود جستجو کنید.

سرانجام، از استفاده آن ها نترسید! شاید برای اولین بار بومی زبانان را کاملاً میخکوب نکنید. اما یک بومی زبان مهربان ممکن است در استفاده صحیح به شما کمک کند و شما  آن را به خاطر بیاورید.

یادگیری زبان انگلیسی مانند زبان مادری آسان نیست. در واقع بسیار سخت است. با این حال، امروز می توانید با تکمیل تلفظ و تمرین یک جریان طبیعی گفتار را شروع کنید. اجازه ندهید که زبان عامیانه و اصطلاحات مانع پیشرفت شما شود.

سارا یحیائی
من دانشجوی مهندسی پزشکی هستم. کوهنوردی می کنم و تکواندوکارم. به مباحث مدیریتی و دیجیتال مارکتینگ علاقه دارم و یک سالی هست در این زمینه فعالیت میکنم. عاشق یادگرفتنم و دوست دارم چیزهایی که بلدم رو با شما به اشتراک بذارم. نوشته های من رو می تونید از وبلاگ رایلرن بخونید.