علم داده و هوش مصنوعی

برنامه نویس بک اند چه کسی است؟

توسعه بک اند(Back-End Develop) چیست؟

امروزه هیچ کس نمی تواند بدون اپلیکیشن ها و سایت ها زندگی کند. از به اشتراک گذاری تصاویر با عزیزانتان گرفته تا سفارش غذا تا انجام تراکنش های بانکی، این  اپلیکیشن ها و سایت ها  هستند که همیشه مورد استفاده قرار می گیرند. اپلیکیشن ها و وبسایت ها عموما یک تجربه کاربری آسان و یکپارچه را ارائه می دهند. اما تا به حال فکر کرده اید که در پشت صحنه یک وب سایت چه می گذرد؟ دقیقاً چگونه کلیک کردن روی یک دکمه شما را به صفحه دیگری می برد؟ و هنگامی که برای یک دوره آزمایشی رایگان ثبت نام می کنید، اطلاعات شخصی شما کجا می رود؟ تمام اعتبار این کارها به پشتیبان اپلیکیشن و سایت تعلق می گیرد که تمام کارهای ضروری را که شما نمی بینید انجام می دهد.

از اواخر دهه 80 و 90، اینترنت نحوه دسترسی انسان ها به اطلاعات را تغییر داده است و توسعه وب به تکامل خود ادامه داده است. اهمیت اصلی آن برای دنیای دیجیتال ما به این معنی است که توسعه دهندگان وب تقاضای زیادی دارند. خوشبختانه، هر کسی می‌تواند مهارت‌های فنی مورد نیاز برای توسعه‌دهندگان فرانت اند، بک‌اند یا فول استک (هم فرانت اند و هم بک اند) را بیاموزد.

حقوق برنامه نویس بکند
Programmer working on web development code. Engineer programming in python, php, java script on computer. Vector illustration professional software developers concept

برنامه نویس بک اند چه کسی است؟

توسعه دهندگان Back-end متخصصانی هستند که مکانیزم هایی را ایجاد و نگهداری می کنند که داده ها را پردازش می کند و اقداماتی را در وب سایت ها انجام می دهد. بر خلاف توسعه دهندگان فرانت اند که همه چیزهایی را که می توانید در یک وب سایت ببینید کنترل می کنند، توسعه دهندگان بک اند درگیر ذخیره سازی داده ها، امنیت و سایر عملکردهای سمت سرور هستند که شما نمی توانید آنها را ببینید.

توسعه Back-end به معنای کار بر روی نرم افزار سمت سرور است که بر روی هر چیزی که نمی توانید در یک وب سایت ببینید تمرکز می کند. توسعه دهندگان Back-end اطمینان حاصل می کنند که وب سایت به درستی کار می کند، با تمرکز بر پایگاه داده ها، منطق back-end، رابط برنامه نویسی برنامه (API)، معماری و سرورها. آنها از کدی استفاده می کنند که به مرورگرها کمک می کند تا با پایگاه های داده ارتباط برقرار کنند، داده ها را ذخیره، درک و حذف کنند.

در یک تیم، توسعه‌دهندگان بک‌اند با توسعه‌دهندگان فرانت‌اند، مدیران محصول، معماران اصلی و آزمایش‌کنندگان وب‌سایت برای ساختن ساختار یک وب‌سایت یا اپلیکیشن موبایل همکاری می‌کنند. توسعه دهندگان Back-end باید با بسیاری از ابزارها و چارچوب ها، از جمله زبان هایی مانند Python، Java و Ruby آشنا باشند. آن‌ها مطمئن می‌شوند که بک‌اند به‌سرعت عمل می کند و به درخواست‌ کاربر فرانت اند پاسخ می دهد.

توسعه دهنده بک اند چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

توسعه دهندگان Back end تقاضای زیادی دارند و اگر می خواهید یکی شوید باید مهارت های ضروری را یاد بگیرید. اما هرگز نترسید – اگر تا به حال زیر کاپوت ماشین خود را برای سرگرمی نگاه کرده اید یا به پشت صحنه رفته اید تا از نزدیک به آنچه در پشت پرده نمایش می گذرد نگاه کنید، از قبل کنجکاوی دارید که توسعه دهندگان را به عقب می راند. با کمی تلاش و آموزش، ممکن است بتوانید از کنجکاوی طبیعی خود برای ایجاد یک شغل پرارزش استفاده کنید، اما در نهایت به کسب مهارت های اساسی توسعه پشتیبان بستگی دارد.

یک توسعه دهنده بک اند باید دو بعد مهارتی فنی و فردی را داشته باشد، در کنار مهارت‌های فنی که به آن ها اشاره خواهیم کرد، مهارت‌ها فردی زیر شما را قادر می‌سازد تا کارآمدتر، مؤثرتر و یکپارچه‌تر با اعضای تیم کار کنید.

 • ارتباطات: یک توسعه‌دهنده وب بک‌اند برای اجرای آن باید دیدگاه مهندسی را کاملاً درک کند. مهارت‌های نوشتاری و مکالمه قوی به شما کمک می‌کند تا هر گونه ایده و عیب‌یابی را با اعضای تیم و ذینفعان برقرار کنید.
 • حل مسئله و تفکر تحلیلی: هنگام توسعه یک برنامه وب یا تلفن همراه باید راه حل های خلاقانه ای پیدا کنید، مانند اشکال زدایی کد و بازبینی آن بدون از کار انداختن کل سایت. به عنوان یک توسعه دهنده، باید بتوانید تجزیه و تحلیل کنید که چرا بخشی از کد کار می کند یا نه، و خطاها را پیش بینی و از آن جلوگیری کنید.
 • دانش صنعت فناوری اطلاعات: درک کل نگر از صنعت فناوری همیشه برای همگام شدن با روندهای کلی اقتصادی و همچنین به روز رسانی زبان ها و سیستم عامل ها مفید است. برای  آنکه همیشه در حال پیشرفت باشید و دانش شما به روز باشد، در برنامه روزانه و یا ماهانه خود حتما سر زدن به وبلاگ‌ها، انجمن‌ها، اخبار و کتاب‌های مرتبط با توسعه وب و اپلیکیشن را قرار دهید.

همانطور که اشاره کردیم توسعه دهنده بک اند باید دو بعد مهارتی را دارا باشد در اینجا می خواهیم  به مهارت های فنی مورد نیاز آن بپردازیم. از دانش عمیق زبان های برنامه نویسی گرفته تا مهارت های حل مسئله، ویژگی های مختلفی وجود دارد که یک توسعه دهنده بک اند موفق باید از آن برخوردار باشد. در این بخش برخی از جنبه هایی که برای موفقیت در این زمینه کاری باید یاد بگیرند یا توسعه دهند اشاره می کنیم.

 1. زبان های برنامه نویسی: HTML, CSS, Ruby, Java, C#, Python , PHP, JavaScript
 2. آشنایی با فریم ورک های محبوب:  Ruby on Rails, Django, Flask, Node.js, Laravel 
 3. ساختار داده ها و الگوریتم ها: Arrays, Linked Lists, Stacks, Queues, Graphs, Hash Tables, Binary Search Tree
 4. آشنایی با سرورها
 5. آشنایی با APIs
 6. کنترل نسخه  (Version control)

اگرچه همه این ابزارها  و مهارت ها می توانند مفید باشند، پیدا کردن ابزار مناسب برای انجام وظایف کاری مشخص اهمیت بیشتری دارد.

وظایف برنامه نویس بک اند چیست؟

توسعه دهندگان Back-end ملزم به داشتن تخصص فنی، تفکر تحلیلی و مهارت های همکاری هستند. به عنوان یک توسعه دهنده وب بک اند، باید بتوانید به طور مستقل برای طراحی زیرساخت وب کار کنند.

کارهایی که یک توسعه دهنده بک اند روزانه انجام می دهد به شرح زیر است:

 1. ساخت و نگهداری وب‌سایت‌ها: مسئولیت اصلی یک توسعه‌دهنده بک‌اند استفاده از ابزارها، چارچوب‌ها و زبان‌های مختلف برای مشخص کردن بهترین روش توسعه نمونه‌های اولیه بصری و کاربرپسند (User-Friendly) و تبدیل آنها به وب‌سایت است. این مورد نیازمند به درک عملکرد و سازگاری بین پلتفرم دارد.
 2. نوشتن کد با کیفیت بالا: برای تولید برنامه های کاربردی وب پایدار، توسعه دهندگان باید کدی تمیز و قابل نگهداری بنویسند.
 3. انجام تست تضمین کیفیت (QA) : ایجاد و نظارت بر برنامه های آزمایشی برای بهینه سازی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) همچنین اطمینان حاصل کردن از نمایش بهینه در مرورگرها و دستگاه های مختلف.
 4. ارزیابی کارایی و سرعت: هنگامی که یک وب سایت راه اندازی و اجرا می شود، و در طول به روز رسانی و ویرایش آن، توسعه دهندگان باید عملکرد و مقیاس پذیری آن را ارزیابی کنند و کد را در صورت نیاز تنظیم کنند.
 5. عیب‌یابی و اشکال‌زدایی: مشکلات را از طریق تعامل با مدیران پروژه، ذینفعان و تیم های QA عیب یابی و برطرف می کند.
 6. آموزش و پشتیبانی: حفظ گردش کار با تیم‌های مشتری برای اطمینان از پشتیبانی مداوم، همراه با رهبری آموزش و مربیگری برای توسعه‌دهندگان جوان.

میزان درآمد یک توسعه دهنده بک اند چقدر است؟

بر اساس گزارش Glassdoor، میانگین دستمزد پایه تخمینی برای یک توسعه‌دهنده بک‌اند در ایالات متحده تا اکتبر 2022، 82,462 دلار است. در واقع میانگین حقوق پایه 95,472 دلار را گزارش می دهد. این می تواند بسته به موقعیت مکانی، سابقه شما و سایر عوامل متفاوت باشد. بر اساس گزارش اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، انتظار می رود که موقعیت های توسعه دهنده وب بین سال های 2021 تا 2031 به میزان 23 درصد رشد کند.

اما طبق گزارش جاب ویژن، میزان حقوق و درآمد برنامه‌نویس back-end در تهران، شهرهای بزرگ و کوچک به شرح زیر است:

شهر هابرنامه‌نویس بک‌اند PHPبرنامه‌نویس بک‌اند Javaبرنامه‌نویس بک‌اند c#
تهران۷.۵۸.۴۷.۹
شهرهای بزرگ۵.۸۶.۹۴.۹
شهر های کوچک۴.۸۶.۸۴.۹
میانگین درآمد برنامه نویس Back-end (برحسب میلیون تومان)

بدلیل آنکه امروزه بیشتر کسب‌و‌کارها در فضای اینترنت و آنلاین فعلیت می کنند تقاضای کار و استخدام برنامه نویس back-end در ایران همچون خارج از کشور از وضعیت خوب و رو به رشدی برخوردار است.

چگونه مطمئن شوید که کار برنامه نویس بک اند برای شما مناسب است؟

اگر از یادگیری زبان های برنامه نویسی و استفاده از ابزارهای فناوری برای ساخت برنامه های کاربردی با کیفیت بالا لذت می برید، ممکن است شغل توسعه وب برای شما مناسب باشد. (شاید مقاله چگونه وارد دنیای برنامه نویسی شویم نیز برایتان مفید باشد)

چند کار وجود دارد که  با انجام دادن آن ها می توانید مطمئن شوید که کار توسعه دهنده Backend برای شما مناسب است:

 1. با جنبه های مختلف توسعه Back-end آشنا شوید. این شامل درک زبان های برنامه نویسی مختلف، چارچوب ها و فناوری های مورد استفاده در توسعه بک اند است. می توانید این کار را با خواندن کتاب ها، مقالات و آموزش های آنلاین انجام دهید. همچنین می توانید ویدیو تماشا کنید و در کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی شرکت کنید.
 2. روی پروژه های شخصی کار کنید. این یک راه عالی برای کسب تجربه و تمرین مهارت های خود است. می توانید انتخاب کنید که روی پروژه هایی کار کنید که مورد علاقه شما هستند، یا می توانید پروژه هایی را پیدا کنید که منبع باز هستند و به آنها کمک کنید.
 3. با توسعه دهندگان بک اند صحبت کنید. این یک راه عالی برای یادگیری در مورد کارهای روزمره یک توسعه دهنده بگ اند و دریافت بینش آنها در این زمینه است. می توانید با توسعه دهندگان بک اند در رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید، در جلسات شرکت کنید یا مستقیماً با آنها تماس بگیرید.
 4. یک دوره توسعه بک اند را بگذرانید. یک راه عالی برای یادگیری اصول توسعه Back-end  این است که در یک محیط ساختاریافته آموزش ببینید . دوره های آنلاین و حضوری زیادی وجود دارد تا شما بتوانید مهارت های خود را افزایش دهید.
 • برای مشاغل توسعه دهنده بک اند درخواست دهید. این بهترین راه برای اینکه ببینید آیا واقعاً به یک شغل توسعه دهنده بک اند علاقه مند هستید یا خیر. هنگامی که برای چند شغل درخواست دادید، بهتر متوجه خواهید شد که آیا این شغل برای شما مناسب است یا خیر.(البته قبل از ارسال درخواست های شغلی باید مهارت‌های کافی در این زمینه را هم داشته باشید تا دعوت به مصاحبه و همکاری شوید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا