چگونه حسابدار حرفه ای شویم؟

علم حسابداری، در هر کسب و کاری بسیار حساس و مهم است . حتی کوچکترین اشتباهات حسابداران میتواند منجر به ضرر و زیان  مالی زیادی برای مدیران و صاحبان کسب و کار شود. همچنین درایت و مهارت یک حسابدار میتواند سهم بسیاری در افزایش سود مجموعه داشته باشد و در درازمدت باعث افزایش ثروت صاحبان سهام شود. در ادامه با همراه باشید تا درمورد حسابداری حرفه ای بیشتر صحبت کنیم.

هر حسابداری میخواهد در کارش موفق باشد، پیشرفت کند و سمت مدیر مالی مجموعه را به دست آورد و درآمد بیشتری کسب کند. برای رسیدن به این نقطه لازم است مهارت هایی را در خود پرورش داده و تقویت کند. با آنکه حسابداران، متناسب بانوع شرکت یا موسسه ای که در آن مشغول به کار میشوند، وظایف متفاوتی خواهند داشت ولی به طور کلی میتوان گفت داشتن تعدادی از مهارت ها به طور عمومی برای یک حسابدار موفق ضروری است. در این پست قصد داریم تا به ده ویژگی حسابداران حرفه ای بپردازیم.

داشتن تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی مرتبط

یکی از فاکتور های اصلی و اساسی برای حسابدار حرفه ای داشتن تحصیلات دانشگاهی در یکی از رشته های حسابداری، مدیریت یا اقتصاد می باشد که  باعث میشود حسابدار اطلاعات علمی کافی در زمینه کار خود کسب نماید و همچنین در دانشگاه دیدگاه خوبی نسبت به بحث های تئوری درزمینه حسابداری را بدست آورد.

تمرکز کامل بر یک یا دو شاخه حسابداری علاوه بر آشنایی کلی با همه انواع حسابداری

دنیای حسابداری بسیار دنیای شیرین و گسترده ای است وحسابدار حرفه ای کسی است که کل این دنیا را بشناسد ولی فقط در قسمتی پادشاه باشد. یعنی بهتر است حسابدار علاوه بر آشنایی کلی با انواع مختلف، تمرکز خود را روی یک یا دو شاخه حسابداری بگذارد. این تمرکز باعث میشود تجریه بالایی در همان شاخه پیدا کند و به عنوان یک متخصص در آن زمینه شناخته شود. مثلا یک حسابدار حرفه ای با حسابداری صنعتی و حسابداری دولتی آشنایی دارد ولی متناسب با علاقه و مهارتش بر حسابداری مالیاتی تسلط دارد

تکنولوژی برای حسابداران توقف نمی کند بلکه به کمک آن ها می آید

یکی دیگر از فاکتور ها و مهارت های واجب برای یک حسابدار حرفه ای آشنایی کافی به فناوری اطلاعات و داشتن مهارت کار با نرم افزار های حسابداری وتسلط بر نرم افزار های آفیس ماکروسافت می باشد که این نرم افزار هاامروزه در همه شرکتها و سازمانها، نرم افزارهای حسابداری به عنوان ابزار مدیریتی و مالی مورد استفاده قرار میگیرد. پس لازم است حسابدار با نحوه کار این نرم افزارها آشنایی داشته باشد. توانایی استفاده از برنامه های آفیس مایکروسافت در تهیه گزارشهای تحلیلی و آماری یک امتیاز مثبت برای حسابدار قلمداد میشود.

قدرت بالای تجزیه و تحلیل اطلاعات و محاسبه دقیق سود و زیان شرکت

از وظایف یک حسابدار تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت و تهیه گزارشهای مدیریتی است. گزارشهایی که به مدیر و صاحبان سهام نشان دهد آیا کسب و کارشان سودده هست یا نه. لازم است حسابدار قدرت تحلیل و نتیجه گیری صحیح بر اساس اطلاعات مالی شرکت را داشته باشد.

آشنایی کامل با حسابداری حقوق و دستمزد، قوانین کار و روش محاسبه حقوق پرسنل

یکی دیگر از وطایف حسابداران، محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل سازمان است. البته میتوان گفت حسابداری حقوق و دستمزد خود یک شاخه تخصصی از حسابداری است. اما بهتر است همه حسابداران با این مقوله آشنایی کافی داشته باشند. اطلاع از قوانین و بخشنامه های مرتبط با نحوه محاسبه حقوق پایه، اضافه کاری، سایر مزایا و کسور میتواند مهارت حسابداری حقوق و دستمزد را به یک حسابدار اضافه کند. آموزش حسابداری حقوق و دستمزد بیشتر در این مورد توضیح میدهد.

تسلط به قوانین مالیاتی

مبحث مالیات بسیار مهم و حساس است. اشتباه و سهل انگاری در این بحث، قابل جبران نیست و هزینه های زیادی را به سازمان تحمیل میکند. برای همه حسابداران لازم است دانش کامل و تسلط لازم به قوانین مالیاتی مانند مالیات عملکرد، ارزش افزوده، حقوق و تکلیفی و معافیتهای مالیاتی کشور داشته باشند. توانایی تهیه گزارشهای مربوط به سازمانهای دولتی را کسب کنند و به طور دقیق و منظم در زمانهای تعیین شده گزارشها را ارائه دهند.

ارائه راهکارهایی برای کاهش هزینه ها و افزایش سود شرکت

حسابداری که میخواهد پله های ترقی را طی کند و به عنوان مدیر مالی مجموعه فعالیت کند باید بتواند برای مدیریت سازمان مثل یک مشاور عمل کند. او باید بتواند جلوی ضرر و زیان را بگیرد و راههایی برای افزایش سود وشرکت پیشنهاد کند. لازمه این امر این است که حسابدار در همه جزییات دقت کافی داشته باشد. اطلاعات را جمع آوری و سازماندهی کند و صادقانه و دلسوزانه مشکلات موجود را مطرح کند و راه حل پیشنهاد دهد.

داشتن روابط عمومی بالا و فن سخنوری

حسابدار باید توانایی خوبی در برقراری ارتباط موثر با مدیران و سهامداران شرکت و سازمانهای بیرونی مانند اداره مالیات و بیمه و … داشته باشد. بتواند ارتباط کاری خوبی با سایر همکاران خود داشته باشد توانایی اداره جلسات را داشته باشد و برای حضور در جلسات سازمانهای بیرونی مانند دارایی آمادگی کافی داشته باشد.

دقت بسیار بالا در کار

دقت و نظم در همه کار لازم است. در مورد حسابداری این امر مهم تر است. چرا که حسابدار تمام روز با اعداد و ارقام ریز و درشت سروکار دارد. او باید دقیق و سر موقع همه اتفاقات مالی را ثبت کند و کنترل و بازنگری دقیقی رو کار روزانه خود داشته باشد.

رازداری کامل در مورد اطلاعات مالی شرکت و سهامداران

حسابدار همه اطلاعات مالی سازمان را میداند. او مورد اعتماد است و از جزئی ترین مسایل مالی صاحبان سهام و مدیران آگاه است. در پاسخ به این اعتماد لازم است بسیار رازدار باشد و از افشای مسایل مالی سازمان خود خودداری کند.

حسابدار حرفه ای

نحوه کسب این مهارت ها با کمترین هزینه و بهترین کیفیت

مرکز آموزش های تخصصی وکاربردی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با بهره گیری از برترین اساتید و با پشتوانه سالها تجربه در حوزه های مشاوره و آموزش، کاملا تخصصی شما را در راه حرفه ای شدن یاری خواهد کرد وبرای علاقه مندان به حسابداری دوره هایی تدوین شده تا علم حسابداری را از صفر تا صد تحلیل نماید و از شما حسابداری حرفه ای ساخته و شما را با مدرکی معتبر و دانش حرفه ای راهی بازار کار نماید.