آزمون زبان انگلیسی دولینگو (Duolingo)

این روزها به خاطر مشکلات مربوط به پاندمی کرونا تعدادی زیادی از مراکز مجاز به برگزاری آزمون هایی مانند آیلتس، تافل نیستند. به همین علت برخی از مراکز آموزشی شروع به پذیرش آزمون Duolingo به عنوان جایگزین کرده اند. برای این که بدانید که آیا این آزمون جایگزین آزمون هایی مانند تافل و یا آیلتس هستند باید لیست وبسایت دانشگاه های مورد تایید را چک کنید.

دولینگو چیست؟

برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی آزمون های مختلفی وجود دارد که تافل و آیلتس معروف ترین آن ها هستند. اکثر دانشگاه های دنیا برای پذیرش دانشجو نمره زبان انگلیسی می خواهند و حد نصاب معینی را برای نمرات آیلتس یا تافل مشخص می کنند. اخیرا هم تعدادی از دانشگاه ها نتیجه آزمون زبان انگلیسی دولینگو را پذیرفته اند. آزمون زبان انگلیسی Duolingo English Test:DET مبتنی بر کامپیوتر و انطباقی یا adaptive است که سطح زبان انگلیسی افرادی که زبان انگلیسی، زبان مادری شان نیست را می سنجد.

منظور از انطباقی بودن آزمون چیست؟

یعنی آزمون پرسش به پرسش جلو می رود. در یک آزمون انطباقی هر پرسش بر اساس عملکرد داوطلب در پرسش قبلی در برابر وی ظاهر می شود. برای نمونه اگر به پرسش ها پاسخ درست بدهید، پرسش ها یکی پس از دیگری دشوارتر می شود. مادام که به پرسش ها پاسخ درست بدهید سطح دشواری پرسش ها هم افزایش خواهد یافت. اما از سوی دیگر اگر به پرسشی پاسخ غلط بدهید سطح دشواری کاهش می یابد تا شما مجددا توانایی ارائه پاسخ درست به پرسش ها را بیابید و الی آخر. همه ی این نکات برای سنجش دقیق توانایی های زبانی شما اندیشیده شده اند.

دلایل شرکت در امتحان دولینگو چیست؟

 1. بر خلاف سایر آزمون های دیگر میتوانید با استفاده از کامپیوتر شخصی خود، این آزمون را انجام دهید.
 2. قیمت ارزان شرکت در آزمون به نسب سایر آزمون ها یکی از انگیزه های اصلی برای شرکت بوده که البته با در نظر گرفتن این که می توان در محیط منزل در این آزمون شرکت کرد باعث جذب داوطلبان شده است.
 3. گزارش و کارنامه که وضعیت دقیق داوطلب را در هر یک از سطح ها مشخص خواهد کرد.
 4. در حال حاضر برخی از شرکت ها جهت سنجش مهارت کارجویان از کارنامه دولینگو استفاده می کنند تا از سطح زبان متقاضیان کار مطلع شوند.
 5. مدت زمان آزمون دولینگو حدود ۱ ساعت است که باعث می شوند زمان کمتری را صرف نمایید.

قوانین و مقررات آزمون دولینگو چیست؟

از آنجا که این آزمون را در منزل انجام می دهید باید از عدم تقلب شما در این آزمون مطمئن باشند، بنابراین قوانین زیادی هم وضع کرده اند!

۱. شما باید در اتاقی پرنور تنها باشید.

۲. گوش هایتان کاملا مشخص باشد.

۳. نباید عینک آفتابی یا هدفون استفاده کنید.

۴. حق استفاده از قلم و کاغذ ندارید.

۵. استفاده از افزونه های Plug_in یا Add_on بر روی مرور گر ممنوع است.

۶. ارتباط چشمی خود با صفحه کامپیوتر را باید حفظ کنید. (اما اگر برای تایپ کردن نیاز به نگاه کردن به کیبورد دارید، نگران نباشید چرا که ناظران آزمون و سیستم های خودکار تفاوت بین نگاه ساده برای تایپ کردن و حفظ تمرکز بر روی کیبورد را می دانند.)

۷. دوربین شما باید مستقیما در بالای مانیتور و در مرکز آن قرار بگیرد. همه این مقررات برای اطمینان از عدم تقلب شرکت کننده تدبیر شده است.

شما باید تمام این مقررات را رعایت کنید و اگر حتی یک مورد را هم رعایت نکنید، مثلا از تلفن همراه خود استفاده کنید یا نوت برداری کنید، دولینگو شما را از شرکت مجدد در آزمون منع خواهد کرد.  شاید این پرسش در ذهن شما ایجاد شده باشد که چه کسی از تقلب من با خبر می شود؟ به محض اینکه آزمون شروع شد نرم افزار آزمون صفحه نمایش شما را ضبط می کند؛ همچنین این نرم افزار دارای پروتکل هایی است که خروج از مرورگر یا باز کردن تب جدید را تشخیص می دهد.

همانطور که در مقررات آزمون زبان انگلیسی Duolingo صریحا اعلام شده است، Duolingo این حق را برای خود محفوظ می داند که در صورت صلاح‌دید، آزمون شما را تایید نکند یا حتی نتایج آزمون های قبلی شما را باطل اعلام کند بدون اینکه پولتان را استرداد کند. بسته به شدت تخلف و تقلب شرکت کنندگان ممکن است از شرکت مجدد به صورت دائمی محروم شوند.

تفاوت آزمون زبان دولینگو با آیلتس چیست؟

۱. چینش سوال های آزمون آیلتس مانند دیگر آزمون های استاندارد است. در حالی که آزمون دولینگو تطابقی می باشد و سطح سختی سوال بعد بر اساس درستی یا نادرستی پاسخ سوال پیشین است. 

۲. برخلاف آزمون آیلتس، نتایج آزمون دولینگو توسط تعداد بسیاری از مراکز آموزشی قابل قبول نیست. برای همین قبل از آزمون از اینکه نتایج دولینگو توسط مرکز آموزشی مورد نظر شما قابل قبول است، اطمینان پیدا کنید.

۳. آزمون آیلتس متون طولانی داشته و در بخش های مجزا انجام می شود.

۴. آزمون آیلتس دو فرمت آکادمیک و جنرال داشته در حالی که دولینگو در قالب یک فرمت برگزار می شود.

سوالات آزمون دولینگو شامل چه مواردی است؟

 • گوش دادن به گفتگو و انتخاب کلمه صحیح
 • کامل کردن جای خالی کلمات در متن
 • توضیح نوشتن برای یک تصویر
 • خواندن از روی یک نوشته و ضبط کردن صدای خود
 • تایپ کردن جملاتی که می شنوید
 • پاسخ به سوالات رایتینگ

نحوه نمره دهی در آزمون انگلیسی Duolingo

در این آزمون از ۱۰ تا ۱۶۰ به شرکت کننده نمره داده می شود. نمرات در ۵ سطح، دانش و مهارت شرکت کننده را تعیین می کند:

در پایان دوباره تاکید می کنیم که پیش از انتخاب دولینگو باید بسنجید که آیا این آزمون برای شما کاربردی دارد یا خیر. اگر برای موسسات آموزشی تقاضا میکنید که دولینگو را قبول دارند عالی است؛ در غیر این صورت نمی تواند کمکی برای پذیرش شما بکند. همین طور اگر شما مهارت بالایی در آزمون‌های استاندارد (آیلتس، تافل، …) دارید دولینگو ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد.

سارا یحیائی
من دانشجوی مهندسی پزشکی هستم. کوهنوردی می کنم و تکواندوکارم. به مباحث مدیریتی و دیجیتال مارکتینگ علاقه دارم و یک سالی هست در این زمینه فعالیت میکنم. عاشق یادگرفتنم و دوست دارم چیزهایی که بلدم رو با شما به اشتراک بذارم. نوشته های من رو می تونید از وبلاگ رایلرن بخونید.