چگونه زبان فرار انگليسی را فراموش نکنیم؟

فرار بودن زبان

فراموشی زبان انگلیسی یکی از مشکلاتی است که هر زبان‌آموزی ممکن است با آن روبرو شود. یادگیری زبان شاید امری مشکل و پیچیده نباشد، اما به دلایل مختلف، هر زبان‌آموزی ممکن است زمانی را به انجام کارهای دیگر اختصاص داده و به همین دلیل یا هر دلیل دیگری نتواند یادگیری زبان را ادامه دهد. شاید هم بعد از یادگیری زبان در عالی‌ترین سطوح ممکن، زبان‌آموزی تصمیم بگیرد که زمان خود را صرف کارهای دیگری کند.

مشکل آنجا پیش می‌آید که هنگام تصمیم به یادگیری مجدد یا ادامه یادگیری، زبان‌آموز متوجه می‌شود بسیاری از کلمات، عبارات، و ساختارها را فراموش کرده است. هیچ زبانی در یک مدت کوتاه آنقدر عوض نمی‌شود که برای زبان‌آموزان بیگانه به نظر بیاید. اما به دلیل به اصطلاح فرار بودن زبان، آموخته‌های یک فرد می‌تواند در حافظه او کمرنگ شده و یا به طور کامل از بین برود.

چگونه می‌توان جلوی فرار بودن زبان را گرفت؟

تمرین، تمرین و تمرین بیشتر!

تمرین و مرور، یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین روش‌ها برای جلوگیری از روند فراموشی و از یاد بردن یک زبان خارجی هستند.

یک راه دیگر که از فراموشی زبان جلوگیری می‌کند فیلم دیدن به زبان انگلیسی و با زیرنویس همان زبان و یا حتی بدون هرگونه زیرنویس می‌باشد. اما چرا فیلم دیدن کمک می کند؟ اول اینکه فیلم‌های به زبان اصلی با ساختن پیش زمینه و نشان دادن عکس‌العمل بازیگران و با استفاده از محیط و دیگر ابزارهای لازم بستر یادگیری را فراهم می‌کند. یعنی اگر شما معنی یک کلمه را متوجه نشوید، به راحتی می‌توانید با استفاده از دیگر داده‌ها، که بسیاری از آن‌ها به زبان وابسته نیستند، معنی کلمه را استنتاج کنید. در بلند مدت این کار به پیشرفت دایره لغات، ساختارهای گرامری، و همچنین تلفظ انگلیسی شما کمک می‌کند.

کار دیگری که می‌تواند به شما کمک کند، خواندن داستان، مقاله و خبرهاست. از این طریق می‌توانید دانش زبان خود را مرور کرده و حتی یاد بگیرید.

با پیدا کردن داستانی که مورد علاقه شماست یا مقاله‌ای مرتبط با کار یا تحصیل شما و یا حتی مقاله‌ای درباره مسائل روز دنیا می‌توانید حین انجام کاری که از آن لذت می‌برید، زبان خود را مرور و یا حتی تقویت کنید.

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از فراموشی زبان، مکالمه مستمر با دیگران یا مکاتبه با دیگران، به زبانی که یادگرفته‌اید، است. حرف زدن یا مکاتبه شاید در ابتدا آسان به نظر آید، اما وقتی موضوعات روزمره جای خود را به مسائل پیچیده‌تری می‌دهند، دیگر به سادگی و بدون فکر نمی‌توان به راحتی ارتباط برقرار کرد. پس بهتر است با همکلاسی‌های خود به زبانی که یاد گرفته‌اید ارتباط برقرار کنید. اگر دوستی دارید که در آن کشور بزرگ شده و به زبان تسلط کامل دارد چه بهتر! فرصت را از دست ندهید هرچه زودتر بشتابید!