بوت کمپ چیست؟

آیا اسم بوت کمپ به گوشتان خورده است؟ می دانید این عبارت از کجا آمده است؟ فرق بین بوت کمپ و کارآموزی را میدانید؟

بوت کمپ یک دوره کوتاه، فشرده و دقیق از آموزش است که در حوزه‌های متفاوتی مثل آموزش و ورزش و … انجام می‌گیرد. در ابتدا این واژه در سال ۱۸۸۸ توسط ارتش آمریکا برای کمپ‌ های آموزشی سخت و فشرده بوجود آمد که در انتهای این دوره نیروهای پرتلاش و کارآمد به استخدام ارتش در می‌آمدند و محوریت آن تناسب اندام و رژیم غذایی مناسب بود.

به مرور زمان، بوت کمپ در قالب دوره های آموزشی برای نوجوانانی که مرتکب جرم شده و به زندان افتاده بودند، با هدف بازپروری، تغییر شکل داد. آن ها در این دوره آموزش های کاربردی می‌دیدند و دوره ی زندان‌شان را سپری می‌کردند. پس از گذر زمان کاربرد این عبارت به برگزاری تمرینات ورزشی فشرده و کوتاه مدت، تغییر شکل داد.

امروزه عبارت بوت کمپ برای دوره‌های آموزشی در هر زمینه ای، استفاده می‌شود. در این بوت کمپ‌ ها دوره های آموزشی فشرده در یک بازه زمانی مشخص به همراه نظارت برگزار می‌شود. این دوره ها معمولا توسط سازمان ‌ها و شرکت ‌ها با هدف پرورش نیروی خبره در تخصص مورد نظر، برگزار می‌شوند، تا نهایتا افراد مورد نیاز، پرورش و جذب و استخدام شوند.

پیشنهاد مطالعه: چرا شما نباید در حرفه خود یادگیری را متوقف کنید

فواید دوره های بوت کمپی چیست؟

۱. صرفه جویی در وقت خود

مهارتی که یک فراگیر در مدت کم در بوت کمپ می‌آموزد، در حالت عادی به زمان بسیار زیادی نیاز دارد. با شرکت در آن در زمان صرفه جویی زیادی می شود و می توان زودتر وارد بازار کار شد.

۲. صرفه جویی درهزینه

شرکت در بوت کمپ هزینه بسیار کمی نسبت به دوره های طولانی مدت برای فراگیران دارد (حتی در بعضی از موارد رایگان است).

۳. باعث ایجاد تقویت روحیه تیمی

بوت کمپ به دلیل شرایط برنامه ها و کارهای تیمی باعث میشود فراگیران در زمینه ی کارهای تیمی پیشرفت کنند.

جهاد کمپ شریف

فرق بین بوت کمپ و کارآموزی چیست؟

در کارآموزی معمولا شرکت‌ ها و یا سازمان ها قسمتی از پروژه‌ها و برنامه ‌های خود را به شما می دهند و انتظار دارند بخشی از این پروژه یا برنامه را انجام و تحویل دهید. ممکن است  چون بخشی از پروژه حقیقی را انجام می دهید برایتان جالب و جذاب باشد؛ اما در پایان کارآموزی خود چه مهارتی کسب کرده اید؟ در بوت کمپ پروژه‌ای تعریف میشود که هدف آن آموزش است و باعث می شود مهارت های افراد به بهترین شکل ممکن رشد کند و وقتی از شرکت یا سازمان برگزار کننده خارج شوند، آماده انجام کار در بسیاری از شرکت‌ ها و سازمان ها هستند.

در این زمان که به علت وجود کرونا اکثر کلاس ها به صورت مجازی برگزار می شوند، بهترین فرصت برای ارتقای مهارت های خود است و می توانید بیشتر در زمان و وقت خود صرفه جویی کنید.

سارا یحیائی
من دانشجوی مهندسی پزشکی هستم. کوهنوردی می کنم و تکواندوکارم. به مباحث مدیریتی و دیجیتال مارکتینگ علاقه دارم و یک سالی هست در این زمینه فعالیت میکنم. عاشق یادگرفتنم و دوست دارم چیزهایی که بلدم رو با شما به اشتراک بذارم. نوشته های من رو می تونید از وبلاگ رایلرن بخونید.