دوره طراحی تجهیزات آتش نشانی (اطفای حریق)

طراحی سیستم اطفا حریق

اطلاعات بیشتر​

همانطور که می دانید امروزه با افزایش روزافزون جمعیت، نیاز به مسکن و همچنین گسترش برج های اداری و تجاری و… در شهرهای مختلف باعث افزایش ساخت و ساز شده است. با توجه به اینکه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمان‌ها و همچنین بی توجهی مسئولین در برخی موارد موجب خسارات مالی و جانی بسیاری در اثر حوادث و سوانح از جمله آتش سوزی می‌شود.

آتش سوزی یکی از حوادثی است که متأسفانه با وقوع آن صدمات و خسارات جبران ناپذیری ایجاد می‌شود. یکی از مواردی که در زمان اطفای حریق از اهمیت بالایی برخوردار است نحوه مقابله با آن در زمان شروع حریق است. وقتی آتش سوزی رخ می‌دهد، اگر مردم در همان ابتدا بتوانند آتش را خاموش کنند، صدمات و خسارات بسیار اندک است. از طرفی در صورت وقوع آتش سوزی و خاموش نشدن آن در زمان طلایی آتش، اطفای آن بسیار مشکل می‌شود و در بیشتر موارد حتی با استفاده از تجهیزات معمولی نمی‌توان آن را خاموش کرد.

طراحی لوله کشی آتش نشانی ساختمان نمونه‌ای از لوله کشی‌های تخصصی است که برای دسترسی به مواد اولیه جهت اطفای حریق در موارد ضروری انجام می‌شود. بخشی از طراحی لوله‌کشی آتش نشانی ساختمان در رابطه با سیستم اطفای حریق ساختمان می‌باشد که بسیار حائز اهمیت است. طراحی لوله‌کشی آتش نشانی ساختمان با استفاده از تجهیزات تخصصی و اجرای لوله‌کشی اصولی و استاندارد آتش نشانی ساختمان باعث اطفاء و مهار به موقع حریق و جلوگیری از خسارات مالی و جانی ناشی از آتش سوزی در ساختمان می‌شود.

همچنین اقدامات پيشگيرانه باید از قبل انجام شود که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

  • پاكسازی مواد قابل اشتعال
  • تامين حداقل لوازم اطفاء حريق
  • برطرف كردن كمبود يا ازدياد اكسيژن
  • بررسی و كنترل گردوغبارهای قابل اشتعال
  • شناسائی و اندازه‌گيری گازهای قابل اشتعال
  • حفاظ گذاری دهانه‌های باز و آموزش صحيح اسفاده از نردبان و..
  • بازديد روزانه جهت شناسائی تغييرات احتمالی در شرايط محيط كار

سیستم اطفا حریق

مخاطبین دوره طراحی تجهیزات آتش نشانی

مسئولین تاسیسات و نگهداری و تعمیرات ساختمان‌ها( دوره مرتبط دوره تعمیرات تاسیسات مکانیکی ساختمان دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، ایمنی و بهداشت حرفه‌ای و افرادی که به دنبال آموزش‌های کاربردی و صنعتی و ارتقاء مهارت‌های خود هستند، می‌توانند در این دوره شرکت کنند.

 

سرفصل‌های آموزشی​

سوالات متداول​

این دوره بصورت حضوری در محل جهاد دانشگاهی صنعتی شریف برگزار میگردد. 

پس از گذراندن دوره و در صورت کسب نمره قبولی در آزمون‌ها و پروژه‌ها به فراگیران گواهینامه ارائه می‌شود.

دوره هایی که هزینه آن ها بالای 3 میلیون تومان است شرایط پرداخت اقساط دارند، برای اطلاع از نحوه پرداخت اقساط با کارشناس دپارتمان هماهنگی های لازم را انجام دهید.

جهت آشنایی با نحوه ترجمه مدارک جهاد دانشگاهی صنعتی شریف به این لینک مراجعه کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره و ثبت‌نام: