مدیریت و مهندسی صنایع

مدیران پروژه چقدر حقوق می گیرند و چه عواملی بر درآمد آنها موثر است؟

مدیران پروژه نقش بسیار مهمی در تضمین موفقیت یک پروژه دارند و به نوعی می توان گفت حفظ سودآوری و انجام موفق یک پروژه به مدیر پروژه وابسته است،امروزه اهمیت مدیریت پروژه، پیوسته رو به افزایش است و اکثر صنایع نیاز به دانش مدیریت پروژه را کاملا احساس می کنند از پروژه‌های استقرار نظام مدیریت کیفیت تا طراحی وب‌سایت یا اپلیکیشن برای شرکت‌ها. ساخت و ساز های عمرانی طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی همه نمونه‌ای از پروژه‌ محسوب می‌شود و کمتر صنعتی را می توان پیدا کرد که با پروژه ها درگیر نباشند.

در این مقاله به بررسی معیارها و مولفه های تاثیرگذار بر حقوق مدیران پروژه پرداختیم و همچنین درآمد مدیران پروژه را در ایران و جهان بررسی کردیم .اما در ابتدا معرفی کوتاه از وظایف مدیریت پروژه خواهیم داشت.

نقش ها و مسئولیت های یک مدیر پروژه

به‌عنوان مدیر پروژه، مسئولیت کلی شروع موفقیت‌آمیز، برنامه ریزی، سازماندهی، اجرا، نظارت، کنترل و تکمیل یک پروژه را برعهده دارید. نقش مدیر پروژه فعالیت های بسیاری را در بر می گیرد که این فعالیت ها شامل موارد زیر می باشد.

  • برنامه ریزی منابع پروژه
  • سازماندهی و ایجاد انگیزه در تیم پروژه
  • برآورد و کنترل هزینه
  • کنترل مدیریت زمان
  • تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک پروژه
  • کنترل کیفیت
  • نظارت بر پیشرفت
  • گزارش و مستندات

در حالی که این وظایف به طور کلی برای مدیران پروژه اعمال می شود، اما ماهیت نقش ها ممکن است از یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت باشد.

درآمد مدیران و کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه در جهان

درآمد مدیران پروژه بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله سطح شغلی، تجربه، مهارت، محل کار، صنعت و اندازه شرکت و…

براساس گزارش منتشر شده توسط وبسایت salary.com میانگین درآمد سالیانه مدیر پروژه در آمریکا حدود 131.822 دلار برآورد شده است.همچنین موسسه مدیریت پروژه (PMI) نظرسنجی جامعی از 26000 مدیر پروژه حرفه‌ای در 34 کشور دنیا انجام داد و براساس نتایج این گزارش، میانگین حقوق سالیانه این موقعیت شغلی در کشورهای مختلف دنیا عبارتند از:

سوئیس130000 دلار
امارات متحده عربی81.663 دلار
استرالیا108.546 دلار
انگلیس92.221 دلار
نیوزیلند90.442 دلار
هلند89.482 دلار
بلژیک88.364 دلار
آلمان87.245 دلار
قطر82.314 دلار

به طور کلی، مدیران پروژه با سابقه کار 5 تا 10 ساله می توانند درآمد بیشتری داشته باشند. همچنین، در صنایع مختلف به عنوان مثال، در صنعت فناوری اطلاعات ممکن است مدیران پروژه درآمد بیشتری داشته باشند. در ادامه به بررسی تک تک مولفه های تاثیر گذار بر درآمد مدیران پروژه خواهیم پرداخت.

درآمد مدیران و کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه در ایران

با توجه به نظر سنجی که توسط جاب ویژن در سال ۱۴۰۲ بین افرادی که در نقش های متفاوت مدیر پروژه و مهندسی صنایع مشغول به کار بودند نتایج زیر حاصل شد.

نحوه تفسیر نمودار

روی نمودارها ۵ عدد به صورت درصدی وجود دارد که بالای هر کدام از این درصدها یک عدد به میلیون تومان نوشته شده است. بطور مثال در
نمودار زیر بالای ۷۵ ،٪عدد ۵/۱۲ میلیون تومان نوشــــته شــــده است. این بدین معناست که ۷۵ ٪از افراد این جامعه آماری، کمتر از ۵/۱۲ میلیون
تومان و ۲۵ ،٪بیش از ۵/۱۲ میلیون تومان دریافت می کنند.

عوامل موثر در درآمد مدیران پروژه

۱. سابقه کار و تجربه

درست مانند بسیاری مشاغل دیگر، میزان سابقه کار و تجربه شما تعیین خواهد کرد که به عنوان مدیر پروژه چقدر درآمد خواهید داشت. هر چه تجربه و سابقه شما در این صنعت بیشتر و کارنامه شما درخشان تر باشد درآمد شما نیز به همین نسبت بالاتر است.

۲. مدارک تحصیلی و گواهینامه ها

کسب گواهینامه مدیریت پروژه یا مدرک پیشرفته می تواند حقوق شما را به عنوان مدیر پروژه بسیار افزایش دهد. اخیراً یک نظرسنجی جهانی نشان داد که مدیران پروژه های دارای گواهینامه PMP به طور متوسط ​​23٪ بیشتر از کسانی که فاقد گواهینامه هستند درآمد دارند.

 در ایالات متحده، یک مدیر پروژه با گواهینامه PMP سالانه 119 تا 235 دلار درآمد کسب می کند. در حالی که افرادی که فاقد آن هستند به طور متوسط ​​99.070 دلار درآمد کسب می کنند.

البته داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبت نیز مزیتی برای درآمد بیشتر محسوب می شود.

۳. صنعت و حوزه فعالیت

حقوق مدیران پروژه از یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت است. برخی از صنایع به دلیل تقاضا و پیچیدگی شغل، هزینه بالاتری پرداخت می کنند و برخی دیگر نیز بسته به ماهیت نقش ها، دستمزد کمتری می پردازند.

طبق گزارش موسسه مدیریت پروژه، مدیران پروژه در صنایع زیر بالاترین درآمد را کسب می کنند.

درآمد متوسط مدیران پروژه در آمریکا صنعت
110000دلارفناوری اطلاعات
110000دلاردولت
110425دلارنفت،گاز،آب،برق
112000دلارمهندسی
115000دلارهوافضا
120000 دلارمشاوره
120400 دلارکشاورزی،معدن و منابع طبیعی
125500 دلارداروسازی

در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مدیر کنترل پروژه مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

در بخش خصوصی میزان حقوق و درآمد دریافتی مدیر کنترل پروژه متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع پروژه و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین می کند. در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت بالا، آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری در استخدام مدیر کنترل پروژه و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها بسیار موثر هستند.

۴. اندازه تیم پروژه

اندازه تیم هم بر میزان پرداخت شما به عنوان مدیر پروژه تأثیر بسزایی دارد. هرچه تیم شما بزرگتر باشد، درآمد بالاتری نیز خواهید داشت. همچنین مسولیت های شما بیشتر و سخت تر خواهد بود.

 طبق برآورد موسسه مدیریت پروژه، محدوده ها در زیر ذکر شده است.

درآمد متوسط مدیران پروژه در آمریکا اندازه تیم
100000 دلار۱تا۴ نفر
700000 تا 107000 دلار۵تا ۹ نفر
111000دلار۱۰ تا ۱۴ نفر
82300 تا 115000 دلار۱۵ تا ۱۹ نفر
120000دلاربیشتر از ۲۰ نفر

همچنین اگر بودجه پروژه بیشتر باشد احتمالاً مدیران پروژه درآمد بیشتری کسب خواهند کرد.

از دیگر عواملی که می تواند بر درآمد مدیر پروژه تأثیر بگذارد شامل تخصص و موقعیت مکانی در ایالات متحده است. به عنوان مثال ، یک مدیر پروژه در سانفرانسیسکو می تواند تا 20000 دلار بیشتر از یک مدیر پروژه در میامی یا  فلوریدا کسب کند.

برای کسب مهارت در زمینه مدیریت پروژه پیشنهاد میشود در دوره کنترل پروژه شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا