مدیران پروژه به طور متوسط چقدر درآمد دارند

در این پست با در نظر گرفتن فاکتورهای زیادی که در این مدیریت پروژه وجود دارد، نگاهی عمیق به درآمد مدیر پروژه خواهیم داشت. اما در ابتدا معرفی کوتاه از وظایف مدیریت پروژه خواهیم داشت.

امروزه اهمیت مدیریت پروژه، پیوسته رو به افزایش است و اکثر صنایع نیاز به دانش مدیریت پروژه را کاملا احساس می کنند از پروژه‌های استقرار نظام مدیریت کیفیت تا طراحی وب‌سایت یا اپلیکیشن برای شرکت‌ها. ساخت و ساز های عمرانی طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی همه نمونه‌ای از پروژه‌ محسوب می‌شود و کمتر صنعتی را می توان پیدا کرد که با پروژه ها درگیر نباشند.

نقش ها و مسئولیت های یک مدیر پروژه

به‌عنوان مدیر پروژه، مسئولیت کلی شروع موفقیت‌آمیز، برنامه ریزی، سازماندهی، اجرا، نظارت، کنترل و تکمیل یک پروژه را برعهده دارید. نقش مدیر پروژه فعالیت های بسیاری را در بر می گیرد که این فعالیت ها شامل موارد زیر می باشد

  • برنامه ریزی منابع پروژه
  • سازماندهی و ایجاد انگیزه در تیم پروژه
  • برآورد و کنترل هزینه
  • کنترل مدیریت زمان
  • تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک پروژه
  • کنترل کیفیت
  • نظارت بر پیشرفت
  • گزارش و مستندات

در حالی که این وظایف به طور کلی برای مدیران پروژه اعمال می شود، اما ماهیت نقش ها ممکن است از یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت باشد.

درآمد مدیر پروژه

حقوق مدیر پروژه

متوسط ​​حقوق مدیران پروژه در ایالات متحده 112000 دلار در سال است. این مبلغ در مقایسه با حسابداران، که به طور متوسط ​​50 هزار دلار درآمد کسب می کنند به نسبت بسیار بالا است، اما دلیل آن این است که نقش مدیران پروژه ماهیت نظارتی دارد و از مسولیت بالایی برخوردار هستند. یک مدیر پروژه در صورتی که مسولیت خود را به درستی انجام ندهد و در پروژه سبب ضرر شود کارنامه او دچار مشکل می شود و حتی ممکن است برای همیشه کار خود را از دست بدهد.

از آنجا که نمی توانیم برای تمام مدیران پروژه یک مبلغ واحد در نظر بگیریم و از آنجا که بسیاری از عوامل بر حقوق مدیر پروژه تأثیر می گذارند، ما با در نظر گرفتن هر یک از فاکتورها آن ها را بررسی خواهیم کرد و برآورد حقوق مدیران پروژه در ایالات متحده را ارائه خواهیم داد.

پیشنهاد مطلب: مدیریت یکپارچگی پروژه چیست؟

عوامل موثر در درآمد مدیران پروژه

1. سابقه کار و تجربه

درست مانند بسیاری مشاغل دیگر، میزان سابقه کار و تجربه شما تعیین خواهد کرد که به عنوان مدیر پروژه چقدر درآمد خواهید داشت. هر چه تجربه و سابقه شما در این صنعت بیشتر و کارنامه شما درخشان تر باشد درآمد شما نیز به همین نسبت بالاتر است.

2. مدارک تحصیلی و گواهینامه ها

کسب گواهینامه مدیریت پروژه یا مدرک پیشرفته می تواند حقوق شما را به عنوان مدیر پروژه بسیار افزایش دهد. اخیراً یک نظرسنجی جهانی نشان داد که مدیران پروژه های دارای گواهینامه PMP به طور متوسط ​​23٪ بیشتر از کسانی که فاقد گواهینامه هستند درآمد دارند.

 در ایالات متحده، یک مدیر پروژه با گواهینامه PMP سالانه 119 تا 235 دلار درآمد کسب می کند. در حالی که افرادی که فاقد آن هستند به طور متوسط ​​99.070 دلار درآمد کسب می کنند.

البته داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبت نیز مزیتی برای درآمد بیشتر محسوب می شود.

3. صنعت و حوزه فعالیت

حقوق مدیران پروژه از یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت است. برخی از صنایع به دلیل تقاضا و پیچیدگی شغل، هزینه بالاتری پرداخت می کنند و برخی دیگر نیز بسته به ماهیت نقش ها، دستمزد کمتری می پردازند.

طبق گزارش موسسه مدیریت پروژه، مدیران پروژه در صنایع زیر بالاترین درآمد را کسب می کنند.

در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مدیر کنترل پروژه مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

در بخش خصوصی میزان حقوق و درآمد دریافتی مدیر کنترل پروژه متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع پروژه و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین می کند. در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت بالا، آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری در استخدام مدیر کنترل پروژه و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها بسیار موثر هستند.

4. اندازه تیم پروژه

اندازه تیم هم بر میزان پرداخت شما به عنوان مدیر پروژه تأثیر بسزایی دارد. هرچه تیم شما بزرگتر باشد، درآمد بالاتری نیز خواهید داشت. همچنین مسولیت های شما بیشتر و سخت تر خواهد بود.

 طبق برآورد موسسه مدیریت پروژه، محدوده ها در زیر ذکر شده است.

همچنین اگر بودجه پروژه بیشتر باشد احتمالاً مدیران پروژه درآمد بیشتری کسب خواهند کرد.

از دیگر عواملی که می تواند بر درآمد مدیر پروژه تأثیر بگذارد شامل تخصص و موقعیت مکانی در ایالات متحده است. به عنوان مثال ، یک مدیر پروژه در سانفرانسیسکو می تواند تا 20000 دلار بیشتر از یک مدیر پروژه در میامی یا  فلوریدا کسب کند.